Kui kõri on kare

Kadi Lehtmets
04.09.2014

 

Hääl kaob, kurk on kibe ja hingatagi pole kuigi mõnus… Mis lahti?

Selgitab kõrva-nina-kurguarst Piibe Laane.

 

Larüngiit on kõripõletik. "See nimetus tähistab hingamisteede algusosa ehk kõri põletikulist seisundit," ütleb dr Piibe Laane. "Ehkki see võib haarata ka häälepaelu, ja enamasti teebki seda."

Kuigi tegemist on ühe ja sama haigusega, avaldub see täiskasvanutel ja lastel üsna eripalgelisena, tunnistab arst. "Täiskasvanu larüngiidi kõige iseloomulikum tunnus on kähe hääl või üldse selle puudumine. Muid kaebusi – kurgukipitust ja -kuivust, köha jne – esineb muidugi ka, kuid enamasti on vaid hääl ära."

Kas inimene võib oma seisundit ise segi ajada mõne kurguhaiguse, köha või näiteks häälepaeltepõletikuga? Või hoopis allergiaga?

Kuna täiskasvanutel kaasneb kõripõletik enamasti koos ägeda nakkusega, siis on see loomulikult võimalik, ütleb dr Laane. "Muidugi võib kõriturse põhjuseks olla ka allergia. Kui aga turse on tekkinud allergeeni toimel, siis on see enamasti väga kiiresti arenev seisund – allergiline kõriturse tekib ikka minutite või sekunditega. Seda enamasti larüngiidiga segi ei aja."

 

Ehmatus lapsevanemale

Lastel on larüngiidi algus erinev ja sageli äge, mis ka tavaliselt vanemaid ehmatab: laps võib näiteks ärgata unest viliseva sissehingamisega: näib, nagu ei saaks ta enam õhku ja lämbumine ähvardaks nüüdsama.

Laste seisund halveneb enamasti öösel. Lastel esineb kuiv ja haukuv köha, raskendatud ja vilisev sissehingamine ning laps on erutatud ja ärritunud. Vanematel on sel hetkel väga tähtis rahu säilitada ja mitte paanikat külvata, rõhutab arst.

Laste puhul teravdavad larüngiidi sümptomeid anatoomilised iseärasused: tema väike kõri on lihtsalt alles ahtake! "Laste ägeda larüngiidi teeb eriliseks see, et lastel häälepaelte aluse niigi kitsa ruumi limaskest tursub," selgitab dr Laane. "Varem on laste kõripõletiku puhul kasutatud ka nimetust "pseudokrupp" (krupiks kutsuti omal ajal ju difteeriat!). Seda iseloomustab kähe, kuiv ja haukuv köha, mis algab äkki ja ootamatult."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid