Kui rasedal pea valutab
Egle Türk, peavaluõde
02.04.2015

Raseduse ajal toimub naise organismis mitmeid muutusi ja organism on suurema koormuse all. Peavalud võivad esineda raseduse jooksul igal ajal, kuid sagedamini esimeses ja kolmandas trimestris. Raseduse ajal tunneb esmakordselt peavalu umbes 10% naistest.

Peavalud võivad tekkida muutustest hormonaalses tasakaalus, eriti esimeses trimestris – teiseks trimestriks on organism juba rasedusega kohanenud. Ka on üks põhjus veremahu suurenemine 30–50%. Samuti on oma osa elustiiilimuutustel, näiteks kofeiinist loobumine.

Kui enne rasedust on esinenud migreeni, siis raseduse teisel ja kolmandal trimestril võivad hood väheneda või kaduda, eriti kui migreen oli varem seotud menstruaaltsükliga. Peale lapse sündi võivad tulla endised migreenihood tagasi. Mõnel naisel aga võib migreen esmakordselt ilmneda just raseduse ajal.

 

Võib tulla pingest

Pingetüüpi peavalud võivad tekkida füüsilisest (nt sundasend arvuti taga, vähene liikumine, pikaajaline istumine) või emotsionaalsest stressist, mis tekitab lihaspinget kaelas või õlavöötmes, samuti unepuudusest ja depressioonist ning seda sagedamini just esimeses trimestris.

Veel võivad pea valutama panna rauavaegus, kõrgenenud vererõhk, äge sinusiit (urkepõletik), kõrvapõletik, vedelikupuudus, madal veresuhkrutase ja tromboos.

Peavalud teises või kolmandas trimestris võivad olla preeklampsia sümptomiks. See tähendab rasedusaegset vererõhutõusu koos valgu tekkega uriini.

Tõsiselt tuleks suhtuda peavaludesse, mis algavad äkki, on tugevad ja sagedased, ning kui raseduse ajal tekib uus peavalu või muutus peavaludes. Siis peaks kindlasti arstile teada andma.

 

Kuidas ennetada

Rasedust planeerides konsulteeri oma arstiga, kuidas saad peavalusid raseduse ajal leevendada.

Kroonilised haigused (migreen, sagedased peavalud) peaksid olema enne rasedust stabiilses seisundis. Kui tarvitad migreeni või muu peavalu puhul profülaktilisi ravimeid, siis rasedust kavandades arutage arstiga raviplaani – profülaktilised ravimid ei sobi raseduse ajal, kui raviarst ei otsusta teisiti.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid