Kui vaim teeb keha haigeks
Robert Aps
02.04.2018

 

Kõhus pistab ja rinnus pitsitab. Nii juba aastaid. Aga perearst kinnitab mitmendat korda: uuringute järgi on kõik korras. Mis toimub?

 

 

Kui inimene kannatab püsivate, rohkete ja erinevate füüsiliste vaevuste all, mida ei saa seletada mõne kehalise haigusega, nimetatakse selliseid sümptomeid somatoformseteks häireteks ehk somatisatsiooniks. See tähendab, et inimene tunneb end pikka aega halvasti – tal on näiteks seedehäired, hingamisraskused, valud seljas ja jalgades, värinad ja lihasepinge –, kuid hoolimata põhjalikest uuringutest ei suuda arst haigust diagnoosida.

 

Tegemist ei ole hüpohondriaga

Perearst Irina Fomkina ütleb, et somatoformsete häiretega inimene keskendub eelkõige oma kehalistele vaevustele ja nende mõjule igapäevaelus. "Seevastu hüpohondria diagnoosiga inimene kirjeldab progresseeruvat ja rasket haigust laiemalt ning selle võimalikke tagajärgi. Hüpohondria all kannatavad inimesed soovivad mõista tajutava haiguse olemust, somatisatsiooni korral aga tahetakse ebameeldivate sümptomite kõrvaldamist."

Loomulikult ei peitu iga seletamatu kestva vaevuse taga somatoformne häire. Dr Fomkina annab oma tohtrikogemuse järgi läbilõike selliste häirete all kannatavatest inimestest: "Neil on mitmekesised, korduvad ja sageli muutuvad kehalised sümptomid, mis tavaliselt avalduvad mitme aasta vältel. Enamikul on haiguse kulg väga pikk ja kirju. Nad on pöördunud mitme arsti poole, kelle juures on tehtud palju tulemusteta uuringuid või isegi kasutuid operatsioone."

Perearst lisab, et somatoformsete häirete all kannatajad kirjeldavad kestvaid kehalisi vaevusi või on ülemäära mures mõne kujuteldava puude pärast. Normaalseid ja tavalisi aistinguid või enda välimust tõlgendatakse ebanormaalse ja häirivana. Neil ilmneb tihti depressiooni ja ärevust.

 

Vaevusi palju ja isesuguseid

Võimalikke seletamatuid vaevusi on palju. "Sümptomid võivad olla seotud suvalise organi või kogu organisüsteemiga. Kõige tavalisemad on valu, röhitised, oksendamine, iiveldus, südamekloppimine ja punastamine," räägib perearst. "On ka ebanormaalseid nahaaistinguid, nagu sügelus, kõrvetustunne või tuimus, samuti seksuaal- või menstruaalhäireid."

Tohter toonitab, et diagnostilised protseduurid on vajalikud somaatilise ehk kehalise põhjusega haiguse kinnitamiseks. Kui uuringud selle välistavad, on kõige tõenäolisem vaevuste põhjus psühhosomaatiline häire.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid