Kuidas beebit toita?
Tekst Riina Reiman
12.03.2011

Me kõik teame, et rinnapiim on beebile parim, kuid ainult sellest teadmisest ei piisa. Küsimusi tekib ikka. Kas või siis, kui emapiimast jääb väheseks või pole seda üldse; kui ema pole kindel, missugune toit on see õige lisatoit. Kuidas veenduda, et beebil ei teki vajalike toitainete puudust? Segadust põhjustab seegi, kui sageli last toita ja kuidas teda mitte ületoita.

Lääne-Tallinna Keskhaigla lastearst Katrin Põhjala koolitab kolleege ja julgustab lapsevanemaid, kuidas, kui palju ja millal titat toita. Kõige tähtsamaks peab lastearst seda, et rinnapiima vähesuse tõttu ei hakkaks emme liigselt muretsema ega loobuks kergekäeliselt lapse imetamisest.

Soovitused õigeks toitmiseks
"Vastsündinu magab tavaliselt 12-20 tundi ööpäevas, ärkab iga 2-3 tunni tagant ning tahab süüa. Teisel elukuul hakkavad mõned beebid magama öösel rohkem kui päeval, teised mitte. Kui laps magab öösel rahulikult, siis pole vaja teda toitmiseks äratada. Sedasi kujuneb toidukordade keskmiseks arvuks seitse. Ligikaudu 3tunniste vahedega söövad lapsed niikaua, kuni nad on rinnapiimatoidul - 4.-6. elukuuni. Ligikaudu pooleaastasele imikule tuleb hakata andma lisatoitu, ja seda kindlasti järk-järgult. Lisatoidul lapse söögivahed pikenevad 3,5-4 tunnini ja ta sööb 5-6 korda päevas," kirjeldab dr Põhjala tita söömisrežiimi.

Kui on vaja last toita või tal mähkmeid vahetada öösel, siis lastearsti soovitusel peaks seda tegema vaikselt ja ruttu ning võimalusel pimedas või hämaras toas. Pärast seda peaks lapse kohe voodisse tagasi panema, teda silitama ja laskma tal võimalikult kiiresti uuesti uinuda. Seega võib rahumeeli unustada vanadest raamatutest õpitu, et beebit peab söötma kindlatel kellaaegadel, olenemata sellest, kas ta on juba enne seda näljane või ei ilmuta söömise vastu vähimatki huvi ja tahab lihtsalt magada?

"Kui juba esimestest elukuudest alates sööb laps harvemini, kuid võtab kaalus kenasti juurde, siis võib seda talle lubada," nõustub lastetohter juhul, kui kaaluiive on piisav. Vastasel juhul peaks lapse siiski äratama ja teda toitma..

Tee või vesi?
Olles emana kokku puutunud tohtrite eriarvamustega küsimuses, kas beebi tahab lisaks rinnapiimale ka vett või teed janu kustutamiseks, esitan sama küsimuse kogenud pediaatrile. Dr Põhjala arvamus on kindel: "Rinnapiimatoidul olev terve beebi ei vaja lisajooki. Rinnapiim on talle nii söögiks kui joogiks. Tee või vee jootmine vähendab söödava toidu kogust ja sellega ka kaaluiivet. Imikule, kes sööb piimasegu või saab juba lisatoitu, võib joogiks pakkuda puhast keedetud vett. Kui vanematel on siiski suur soov teed anda, tuleks kasutada spetsiaalselt imikutele valmistatud teesid. Siis võib olla kindel, et need talle ka sobivad."

Kõigest hoolimata on teejootmisel kindlad piirangud - maksimaalne kogus ööpäevas on 100-150 ml. Teed sobib pakkuda toidukorra lõpus või kahe söögikorra vahel. Katrin Põhjala soovitab normidest kinni pidada ainuüksi juba sellepärast, et tees sisalduvad tanniinid ja kofeiin vähendavad raua ning kaltsiumi omastamist organismi poolt, see omakorda soodustab aneemiat ja võib tekitada häireid luudes.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid