Kuidas ennetada kukkumist

Marika Vingissar
03.02.2016

 

Kukkumised põhjustavad igal aastal palju luumurde ja halvemal juhul võivad lõppeda isegi surmaga. Hea tasakaal ja mitmekesine menüü aitavad püsida püsti.

 

 

Kukkumise ennetamisele peavad eriti mõtlema eakad inimesed, sest aastate lisandudes kukkumised sagenevad. Just need, kes on varem kukkunud ja kardavad nüüd uuesti kukkuda, peavad enda jaoks läbi mõtlema, kuidas püsida jalul. Seda peavad tegema ka inimesed, kellel on tasakaaluprobleemid või lihaste nõrkus.

 

Selgita välja õnnetuse põhjus

Kukkumise põhjus tuleb kindlaks teha, et saaks seda tulevikus vältida.

Millal, kus ja miks õnnetus juhtus? Kas pea käis ringi? Kas põhjuseks oli komistamine või libisemine? Kas süüdi oli trügimine, alkohol, halb valgustus või midagi muud? Kas sellele eelnes mingeid sümptomeid, nagu rütmihäired või peapööritus?

Kui kukkumist tuleb ette mitu korda aastas, nii suvel kui ka talvel, peab midagi ette võtma.

Pool kukkumistest juhtub kodus. Et seda ennetada, peab tegema koduseinte vahel muudatusi.

Kas käiguteedel on juhtmeid, mis võivad jalgu jääda? Kas mööbel pakub tuge? Kas ülemistest köögikappidest saab asjad kätte ilma tabureti abita? Kas uksepakud või vaibaservad raskendavad liikumist? Kas on vaja põrandal libisevate vaipade alla karedat alusriiet? Kas valgust on piisavalt? Kas on olemas öövalgus? Kas kodus saab liikuda ka abivahendiga (näiteks käimisraamiga)? Kas tualettruumis ja vannitoas on tugevad käetoed? Kas voodi on õige kõrgusega?

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid