Kuidas olla õnnelik?

Tekst Riina Reiman-Männiste
13.11.2010

Me kõik soovime ilusat ja kauakestvat suhet, mis muudaks argipäevad säravaks ega tekitaks soovi uue (loe: järgmise) romansi järele. Kuidas õnne hoida?

"Ükski suhe ei teki üleöö. Ei ole nii, et eile saime tuttavaks ja täna on suhe. Kõigepealt on vaja aru saada, kas meil üldse on tegemist suhtega. Kas see, et käime koos väljas aega veetmas, tähendab ikka suhet ja kas me saame sellest ühtemoodi aru," õpetab kriisinõustaja Eda Mölder, kui oluline on kõigepealt aru saada suhte olemusest ja selle olemasolus kinnitust leida.

Varasem elukogemus ja eelarvamused
Ajapikku koguneb meil kõigil paras minevikupagas, kellele missugune, sõltub paljuski saatuse heldusest, omaenese tarkusest ning oskusest vanadest vigadest õppida. Kuigi tulevikku soovitatakse suhtuda eelarvamustevabalt, pole selle järgimine sugugi lihtne.

"Kui inimesel on olnud ilus suhe, kuid ühel hetkel sai kõik ootamatult otsa ja puudub seletus, miks see niimoodi juhtus, siis uude suhtesse astudes on tal eelarvamus, mis võib uue romansiga juhtuda," mõistab Eda Mölder paratamatut kartust. Näiteks kui eelmises suhtes sai saatuslikuks partneri liigne alkoholilembus või hoopis liiderlikkus, siis kiputakse uue suhte alguses kõigepealt sama probleemi võimalikkust kindlaks tegema inimest võib-olla asjatult süüdistades ja kahtlustades. Kas või hirmust. Tõsi, öeldu ei puuduta ainult suhteid, vaid kogu elu: kui midagi läheb viltu, hakkame sageli pelgama, et sama võib korduda ka edaspidi. Teatavasti on mõttejõud võimas - nii heas kui halvas.

Vastutusevaba suhe
Suhtesse minnakse ootustega. Kui vastaspool ei ole avameelne ega tunnetest pulbitsev, siis tekib küsimus, kuidas olemasolevat ilusat rikkumata ja teist ehmatamata aimu saada ka tema tunnetest.

"Teise inimese ootused tuleb tasapisi välja selgitada - kas tema jaoks on tegemist sõbrasuhtega ning puudub enamaks soov või igatsetakse ainult seksuaalsuhet ega midagi muud. Sageli ütlevad paljud keskealised, et nad ei taha kooselu, vaid lihtsalt suhet, et kellegagi koos olla, ning teadmist, et ei olda päris üksi. Nad ei taha võtta vastutust suhte eest," selgitab kriisinõustaja võimalikke suhtevariante. "Ilmselt on arusaamised suhtest üsna tihti seotud sellega, kui suur on see vastutuse määr, mida tahetakse võtta. Samuti see, kui palju tahetakse end teise inimesega siduda.

Arusaamatused tekivad siis, kui partnerid saavad oma seotusest teineteisega erinevalt aru ja võtavad suhte ees erineva vastutuse. Tuleb valmis olla sellekski, et partner vastab: "Ma ei tea, kui tõsine on meie suhe."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid