Kuidas põetada last

Tekst: Riina Reiman-Männiste
16.04.2009

Lapse haigus muudab vanemad murelikuks ning eelnevatest kogemustest nii praktika kui teooria vallas hoolimata tekib lisaks vanadele ka uusi küsimusi. Kui ema on väsinud ning põetatavaid rohkem kui üks, võib isegi rohuandmine ununeda või sassi minna.

“Kui hakata lapsevanemaid õpetama juba siis, kui laps on veel väga pisike ega ole haige olnud, jõuab info õigeks ajaks kinnistuda. Mõistagi pole see reegel, sest on vanemaid, kelle emalik instinkt on tugevam, mistõttu mure ja kahtlused on suuremad,” mõistab Reet Raukas, Ida-Tallinna Keskhaigla sünnitusosakonna lastearst võrdselt kõiki lapsevanemaid.

Enamlevinud kahtlused
Tohter Raukas toob esmase probleemina välja põetamise palaviku ajal, mil lapsevanemal on tunne, et väike haige peaks ju olema teki all soojas. “Vanemad ei julge palavikus lapsega toimetada, sest ta on haige. Tegelikult tuleb laps võimalikult kiiresti tekkidest vabastada, kuna ta peab ju soojust ära andma,” selgitab lastearst ikka ja jälle korduvat situatsiooni. “Teine hirm on see, et haiguse ajal ei juleta last pesta. Mõtleme ise, kui hea on pärast palaviku langemist ja suurt higistamist duši alla minna. Enesetunne muutub märksa paremaks. Võib küll olla kindel selles, et värske õhk ja puhas vesi ei tee meid haigemaks. Iga asi muidugi omal ajal, aga pärast palavikku kiire pesemine aitab lapse tervenemisele kaasa.”

Ehmatav palavik
“Lapsega peres peab alati olema piisava varuga palavikurohtu ning lisaks veel pudel valget viina. Pisikese tegelase vanusest sõltuvalt peaks ravim olema küünla, siirupi või tabletina. Kindlasti peavad kõik suuremad pereliikmed teadma ravimi asukohta ning seda, kuidas ja milliste doosidena seda anda. Võib ju juhtuda, et temperatuur tõuseb just siis, kui ema on kodust ära ning laps teiste hoida. Palavikurohtu ei tohiks anda pool doosi või veelgi vähem. Ravim peab jõudma toimida,” õpetab tohter Raukas rahulikult. “Mõned viirused annavad väga kõrgeid temperatuure. Siis tuleb lahjendada viin veega pooleks ning jahutada väikelaps maha seguga üle hõõrudes. Kui viina pole, sobib ka toasoe vesi. Viin aurustub kiiremini, kuid mõjuvad mõlemad. Jahutamiseks tuleb üle hõõruda kogu keha ega maksa karta, kui laps protestib. Peagi ta rahuneb, sest enesetunne muutub paremaks.”

Millal tuleb palavikku langetada?
Eks me kõik ole omal nahalgi tundnud, et mõnikord on ka paarikraadise palavikuga väga kehv olla. Samas on ju üldtuntud tõde, et alla 38kraadist temperatuuri alla ei võeta. Reet Raukas lubab palavikul veelgi kõrgemale tõusta, kui lapse enesetunne pole kõige kehvem. “Palaviku langetamist võib alustada isegi alles 38,5st, aga kui lapsel on ka 38° ajal väga halb olla, siis pole mõtet ravimi andmisega oodata. Kui lapsel on külmavärinad, siis sellel hetkel palavik tõuseb ega tohi keha jahutada. Temperatuuri tuleb alandada rohtudega, oodata värinate lõppemiseni ning alles siis hakata keha ülehõõrumisega maha jahutama,” õpetab tohter palavikuga võitlemise reegleid. “Ravimit tuleb kindlasti anda regulaarselt, pole vaja oodata järgmist tõusu. Palavikurohu minimaalne vahe peab olema 4 tundi, veel parem, kui see ulatuks 6 tunnini. On lapsi ja ka viirusi, kelle puhul paratsetamool ei tööta nii hästi kui ibuprofeen. Paraku pole Eestis seda ravimit siirupina saada ning väikesel lapsel on raske tabletti neelata.”

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid