Kuppudega energia liikuma
Elise Järvik
09.01.2019

 

Üks traditsioonilise Hiina meditsiini ravimeetod on kuputeraapia, mis pole eestlastelegi võõras. Kuputeraapiast räägib lähemalt Hiina meditsiini arst Rene Bürkland.

 

Traditsioonilises Hiina meditsiinis on kuppude kasutamine haiguste ravis väga tähtsal kohal. Sellest otsitakse abi näiteks valude ja pingete ning külmetushaiguste korral. Kuputeraapia põhieesmärk on Rene Bürklandi sõnul liigutada energiat. "Mingil määral saab teha ka ennetavat kuputeraapiat, et toniseerida, aga traditsiooniliselt kasutatakse kuppe ikkagi siis, kui energia on kinni jäänud," räägib ta, täpsustades, et see võib juhtuda, kui inimene on näiteks kaua istunud või saanud külma.

Kuppe on pandud ka siinmail. "Vanasti olid need peaaegu igas kodus. Kui sul oli köha, siis sa said kupud selja peale. Mis köha on? Kopsuenergia seiskumine, kupp aitab selle lahti tõmmata," seob dr Bürkland esivanemate tarkuse Hiina meditsiini teadmistega.

 

Tõhus erinevate valude korral

Kuppe on erinevaid. Kui ennevanasti kasutati sel otstarbel loomasarvi, aga ka savist, bambusest ja pronksist valmistatud kuppusid, siis tänapäeval on kasutusel peamiselt klaasist ja plastist, samuti kummist ja silikoonist tehtud kupud. Peale materjali erinevad kupud ka suuruse poolest: nende läbimõõt võib olla 2,5–7,6 sentimeetrit.

Kuputeraapia eri vormid on kupumassaaž ja kuppude jätmine kehale. Esimest peetakse heaks haiguste ennetamisel, teine on tõhus näiteks erinevate valude korral, nagu kaela- ja seljavalu, liigesevalu, pingest tingitud peavalu, samuti hingamisteede haiguste korral. Seejuures tugevate krooniliste valude korral on dr Bürklandi sõnul efektiivne verekuputeraapia. "Selle meetodi puhul puhastatakse nahk ära, tehakse samasuguse nõelaga, millega verd võetakse, mõned augud ja siis pannakse kupp sinna peale – kupp imeb sealt vere välja. Ja kui ta imeb vere välja, siis verestaas kaob ja ühes sellega kaob ka valu," selgitab arst.

Rasedatele ja imetavatele emadele kuputeraapiat üldiselt ei tehta, kuna see paneb energia ja jääkained tugevalt liikuma. Seevastu lastele tohtri kogemuse põhjal kupud meeldivad: "Kupumassaaž meeldib neile väga ja täpid meeldivad – pärast on laps nagu lepatriinu. Aga lapsel ei maksa kuppe väga pikalt peal hoida."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid