Kurgumandlid - sõpradest vaenlasteks

Tekst Kaili Laansalu
29.12.2012

Inimese neelus paiknev lümfoidne kude moodustab erinevaid kogumeid ja sellel on organismi jaoks oluline kaitsefunktsioon. Suurimad neist kogumitest on paarilised kurgumandlid ehk tonsillid. Vahel võivad aga organismi kaitsjatest saada suured vaenlased. Kurgumandlipõletike tagamaid aitab avada TÜ kliinikumi nina-kõrva-kurguarst ja õppejõud Vahur Ristioja.

Peale kurgumandlite on neelu kaitsvad lümfoidse koe kogumikud veel kuulmetõrve mandlid, adenoid ehk ninaneelumandel ning keelemandel. Dr Ristioja selgitab, et lapsi üsna sageli kimbutava angiini puhul on põletikus just kurgumandlid. Selle haiguse õigeaegse ja korrektse ravi korral on võimalik pääseda kroonilisest tonsilliidist - haigusest, mis võib teha pöördumatult kurja paljudele inimese organismi olulistele elunditele.

Väikesed sõbrad kurgus

Kurgumandlid on paarilised elundid. See tähendab, et neid on kaks ja need paiknevad neelus kurgukaarte vahel.

Tavaolekus on mandlid roosakad ja veidi pehmekoelised. "Kaitstes hingamisteid ja neelu, on nad tähtsad kogu organismi immuunsüsteemis," kirjeldab dr Ristioja. Lastel täidavad mandlid suuremat osa neelu kui täiskasvanutel.

Bakter toob haiguse

Äge kurgumandlipõletik ehk äge tonsilliit on rohkem tuntud angiinina. "Haigus kulgeb tavaliselt kõrge palavikuga, mis võib tõusta isegi kuni 40 kraadini. Kuna mandlid on erkpunased ja turses, võib esineda raskusi neelamisel. Mandlitele võib tekkida ka valge katt ja mädane eritis. Põletikust on üldjuhul haaratud ka neel, andes tugeva kurguvalutunde, mistõttu võib haiguse perioodil olla raskendatud näiteks söömine," ütleb dr Ristioja. "Lisaks põhjustab äge tonsilliit kaelal lümfisõlmede suurenemise, enamasti tekib üldine väsimustunne, peavalu ning isutus. Valu võib kiirguda ka kaela ja kõrva."

Ägedat tonsilliiti põhjustab enamasti bakter, mis levib hõlpsasti inimeselt inimesele. Haigustekitajad levivad õhu kaudu ja satuvad sissehingamisel neelu limaskestale, põhjustades kurgumandlites põletiku. Dr Ristioja sõnul on haigus kergesti nakkav, mistõttu võivad haigestuda ka pereliikmed ja kõik, kellega haige kokku puutub. Nakkus võib levida näiteks ka toidunõude või mänguasjade kaudu.

Alla 3-aastastel lastel on sagedamini haiguse põhjustajaks viirusinfektsioon.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid