Kurja kassi päevad

Kadi Lehtmets
03.10.2014

 

Ehk pole kõik naised seda kogenud. Aga suur osa küll.

Enesetunne on kohev ja vihane või nutune, kõik käib närvidele ja kehas on valud ning lootusetult nõme on olla. Mis needus see siiski on, et suur osa naisi peavad ennast veel enne menstruatsiooni nii halvasti tundma?

"Tegelikult on siiamaani ebaselge, miks naised ennast niimoodi tunnevad," tõdeb Ida-Tallinna keskhaigla sünnituseelse osakonna juhataja naistearst Tiina Angerjas. "Seda on palju uuritud, sellest on räägitud ja kirjutatud, aga suurt osa täpsetest põhjustest, miks see osadele naistest nii valulikult mõjub, ikka veel ei teata."

 

Igal teisel naisel

PMS ehk premenstruaalne sündroom on üldnimetus neile psüühilistele ja kehalistele sümptomitele, mida esineb viljakas eas naistel menstruaaltsükli II pooles. Enamasti algavad vaevused mõni päev kuni kaks nädalat enne mensest ja lõpevad mensese algusega või mõni päev hiljem.

Kas loodus tahab nalja visata? Teoreetiliselt peaks kõik ju selge olema: menstruaaltsükli esimesel kahel nädalal juhib naise organismi östrogeen, viimasel kahel nädalal progesteroon. Aga miks see bioloogiline võrrand paljud naised ikkagi endast välja viib?

"Meditsiinilistel hinnangutel kõigub PMS-i esinemissagedus 5–95% vahel," ütleb naistearst. "Käärid on suured sellepärast, et meie kõigi tundlikkus ja taluvus selles suhtes, mida normaalseks või ebanormaalseks pidada, on hästi erinev." Turu-uuringute AS-i läbiviidud elanikkonna uuring näitab, et PMS avaldub kahel kolmandikul ehk 67%-il Eesti naistest.

Palun väga, nii et tegemist on keskmise elujõus naise murega! "Diagnoosimisel on oluline, et vaevused on kindlasti seotud menstruaaltsükliga," ütleb tohter. "Need on kindlasti fertiilses eas naiste probleem, tsükkel peab olema ovulatoorne (et organismis vahelduks östrogeen ja progesteroon). Küll ei pruugi PMS avalduda igas tsüklis.

 

Elurõõm lainetab

Dr Angerjas ütleb, et PMS-i sümptomeid on kirjeldatud üle 150: "Aga neid on muidugi veel ja erinevaid nüansse on palju. Sagedasemad psüühilised sümptomid on üldine paha tunne – ärrituvus, masendus, unetus ja pisaratevalmidus. Teiseks somaatilised ehk kehalised: klassika on näiteks valulikud rinnad ja puhitunud kõht. Sageli tekivad tursed ja kehakaalu tuleb juurde." Väga paljudele on tuttav tujutus, äkiline magusaisu ning ära-puutu-mind-meeleolu.

"Sümptomid võivad ilmneda juba puberteedist peale, kui menstruatsioonid algavad, ent harva on need siis täielikult väljendunud," märgib dr Angerjas. "Reeglina kogevad kõige rohkem PMS-i vaevusi 30–40-aastased, mis on täpselt keskmine fertiilne iga. Pärast 45. eluaastat hakkavad sümptomid tasakesi hääbuma ja kliimaksi saabudes, kui munasarjad vait jäävad, seda probleemi enam ei ole."

PMS-i põhjustes on tänaseni palju ebaselget. "Seda sündroomi seostatakse kindlalt aga munasarjade tsüklilise talitlusega," ütleb naistearst.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid