Laps päikese käes ja varjus
Tekst Kaili Laansalu
21.06.2013

Päike on võimas energiaallikas ja tihti ei tahaks lühikese suve jooksul kaotsi lasta ühtki tema kiirt. Et päikesega sõber olla, soovitab Tartu ülikooli kliinikumi lastearst Tiia Voor meeles pidada üht: parem ennast korralikult kaitsta, kui hiljem kahju pärast kahetseda.

Lapseeas saadud päikesepõletus võib kaasa tuua halbu tagajärgi hilisemas elus. Kuna väikelapse nahk on õrn, tuleb seda päikese eest hoolikalt kaitsta mitmel moel. Päikesekaitse ei ole kindlasti tähtis ainult väikelapseeas, vaid ka edaspidi.

Beebiga pigem varjus

Alla aastase lapsega ei ole soovitatav otsese päikese käes pikalt viibida ning võimaluse korral tuleks otsida sootuks varjulisemaid kohti. Näiteks soovitab Ameerika pediaatrite akadeemia alla kuuekuuliste laste puhul otsesest päikesepaistest täielikult hoiduda. "Alla neljakuustel lastel ei tööta veel higinäärmed ja see tähendab, et neil puudub üks keha jahutamise mehhanism - higistamine. Seepärast on neil suur oht üle kuumeneda," toob dr Tiia Voor välja tähtsa teadmise.

Kui vähegi võimalik, tasub lapsega päikese kätte minekul vältida keskpäevaseid aegu, mil kiirgus on kõige tugevam. Tohter täpsustab: "Kuuma päikese kätte mängima või randa ei ole soovitatav minna kella 11 ja 15 vahelisel ajal. Ka üle aastase lapsega ei tasuks korraga päikese käes viibida kauem kui tund või paar ning sellegi aja jooksul tasub vahepeal otsida varjulisemaid kohti."

Kaitsta mitmel viisil

Last tuleb päikese eest kaitsta erinevate võtetega. Nahka peaks määrima spetsiaalselt lastele mõeldud päikesekaitsekreemiga. Lisaks võiks väikelapsel seljas olla õhemad, õhku hästi läbilaskvad riided. "Imikule on soovitatav panna koguni pikkade käistega pluus ning pikasäärelised püksid. Ka nende alla on vaja kanda päikesekaitsekreemi, sest päikesekiirgus tungib läbi õhukeste riietegi," toonitab dr Voor. "Peale selle tuleb kreemi kanda riiete alt väljaulatuvatele kehaosadele: näole, kaelale, kätele ja jalalabadele. Ära ei tohi unustada ka kõrvu."

Lisaks peab lapsel peas olema õhuke laia äärega müts, mis kaitseb ka kõrvu. Samuti tuleks lapsele hankida päikeseprillid. "Need ei peaks olema ainult iluasjad, vaid prille ostes on vaja jälgida sedagi, et klaasid oleksid päikesekiirgusevastase kaitsega. On uurimusi, mis näitavad, et lapseeas saadud liigne päikesevalgus on hilisemas eas kae teket soodustav tegur."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid