Kui laps hakkab minema laagrisse, vanavanemate või sugulaste-sõprade juurde maale, tasuks lisaks riietele ja söögikraamile kaasa pakkida ka väike reisiapteek ning edastada vanavanematele või laagrikorraldajatele tähtis lapse tervist puudutav info, mis võib osutuda haigestumise või trauma korral ülioluliseks.
Üsna suur hulk lapsi põeb mõnd kroonilist haigust, mis nõuab igapäevast ravi või ravimeid haiguse ägenemise ajal. Sellised haigused on näiteks erinevad allergiad, astma, diabeet, epilepsia, kroonilised liigesehaigused. Enne reisi tuleks veenduda, et ravimite retseptid on pikendatud, veelgi parem, kui ravimid ka välja ostetud ja vajadusel käepärast.
Haigused võivad kodunt eemal olles ootamatult ägeneda ning lapse eest vastutav täiskasvanu peaks teadma, kuidas haiguse ägenemist vältida ja vajadusel käituda, ning millist ravimit ja kui suures annuses lapsele anda. Lisaks maksaks kindlasti edastada lapse perearstikeskuse kontaktandmed ning üleriigilise perearstinõuandetelefoni number 1220, et vajadusel saaks nõu ja abi küsida.
Paki kaasa reisiapteek
On üldteada tõsiasi, et lastega juhtub alatasa midagi – traumad ega haigused ei küsi, kas on suvi või talv, laps kodus või reisil. Seetõttu tasuks vaadata, et lapsega oleks kaasas väike reisiapteek, mis võiks kindlasti sisaldada elementaarseid esmaabivahendeid: kraadiklaasi, valu- ja põletikuvastaseid ravimeid, piimhappebaktereid, haavapuhastusvahendeid, plaastreid, päikesekaitsekreeme.
Kraadiklaas on hea ja lihtne abivahend, et objektiivselt hinnata, kas lapsel on tõusnud palavik või on ta lihtsalt rahmeldamisest pisut soe. Käe või huultega laupa katsudes võib väga palju eksida, eriti kuumal suvepäeval.
Lastel loetakse normaalseks kehatemperatuuriks kuni 37,3 kaenla alt ja kuni 37,9 pärasoolest mõõdetuna. Viiruse korral tõusev palavik on kaitsereaktsioon, mis aitab organismil haiguse vastu võidelda.
Loe edasi ajakirjast...