Lapse füüsilisest arengut mõjutab oluliselt see, kuidas teda beebieas süles kantakse. Kaisukooli õpetaja Kristi Arendi kandis oma pisikest järglast kandelinas ja ta soovitab seda teistelegi emadele.
“Valisin lapsekandmislina puhtalt elulisel põhjusel,” meenutab Kristi viie aasta tagust aega, kui sündis tütar Annemari. “Elasime viiendal korrusel ilma liftita majas. Pidin pool vankrit enne alla viima, siis tulin teise poole ja koos lapsega järele. See oli nii füüsiliselt kui emotsionaalselt väga raske. Linaga oli tunduvalt lihtsam liigelda.”
Kristi soetas Saksamaa päritoluga orgaanilisest puuvillast spetsiaalselt kootud kandelina. Siinkohal selgitab Kristi, et spetsiaalselt kootud kandelinakangas on väga hea diagonaalse venivusega. Venivus on vajalik – selle abil saab ema oma lapse pingutada keha vastu nii, et mugav on mõlemal.
Kuidas kandelina valida?
“Ei saa öelda, et üks lina on hea või hoopistükkis kõige parem. Otsuse, milline lina valida, langetab ema või isa ise. Üks variant on lina ise teha. On neidki, kes kasutavad salli või lausa kardinat,” vestab Kristi.
Kõhukottide ostmisel tasub olla tähelepanelik: kas see toetab lapse selga piisavalt, võimaldab tal olla konnaasendis ja kas ka kandjal on kõhukotiga mugav. “Kandelina on kergem osta, sest kanga saad kindlasti lapse ümber õigesti siduda. Kõhukott on valmisõmmeldud asi, seda ei saa lõputult pingutada ega suuremaks teha.”
Müügil on ka 10–15 cm laiuste jalgevahedega kandekotid, mis Kristi sõnul pole sugugi parim lahendus, sest sel moel jäävad lapse jalad rippuma. Euroopa tunnustatud kandmisspetsialistid ei soovita jalad rippu asendit –, seda õppis Kristi juba Dresdeni Trageschule koolitusel.
Spetsialistid väidavad, et kandmisel peab lapse keharaskus ühtlaselt jaotuma reitele ja tuharatele. Kristi sõnul on selleks olulisim leida sobiva diagonaalse venivusega kandelinakangas. Mustrid, värvid – see on juba puhtalt maitseasi. Lina pikkus sõltub, milleks seda vajatakse, kui vana on laps, kui pikk ja kui suur on ema või isa (olenevalt, kes last kõige rohkem kannab). Pikkus sõltub sellestki, milline sidus teha. Sidus on see, millisel kujul lina endale ümber seod. Sidus pole sõlm. Sõlmega kinnitad siduse ning üldjuhul on lamesõlm kandelina jaoks kõige levinum, mugavam.
Loe edasi ajakirjast...