Lokipoisist kulupeaks

Tekst Üllar Ende
04.07.2012

Pärilik juuste väljalangemine kimbutab umbes pooli meestest. Imerohtu selle vastu pole veel leitud, ent MediTa kliiniku meestearst Kristo Ausmees ütleb, et siiski on ravimeid, millega saab pidurit tõmmata.

Aastate tagant on meeles pulm, kus pruudi isa ja tema vend olid kaksikud. Juba kuldses keskeas mehed, ühte tegu ja nägu, mõlemal tume ülikond seljas. Ka pealagi läikis neil tule valgel täpselt ühtemoodi. Kui registreerimisel sai veel sotti, kumb on äi, siis hiljem pidumelus läksid mõned peigmehe suguvõsast õnne soovima hoopis pruudi isa vennale. Mis siis asendusäial selle vastu olla sai! Tänas ja kostis ainult: "Eks õnne lähe ikka tarvis."

Kõige vahvam oli see, et mehed ei leinanud oma kadunud juukseid taga, vähemalt ei paistnud see välja. Mõlemad olid heatujulised tantsulõvid ja läikiva pealae pärast korvi ei saanud.

On aga mehi, kellel juuste kadumine teeb hinge nii haigeks, et kohe on.

Hakkab pihta noores eas

Meestearsti jutule minnakse enamasti ikka allpool-vööd-muredega, kuid ka üleval pool ei anna hädad häbeneda: oli kord juuksepahmakaga lokipoiss, nüüd aga käib kamm üha kergemini karvadest läbi. Mida päev edasi, seda hõlpsamini.

"Selliseid juhtumeid, kus juuste hõrenemise probleemiga minu juurde tullakse, on ikka olnud, kuid üsna harva," nendib meestearst Kristo Ausmees. "Enamasti on need nooremad, 25-30-aastased mehed. Ka teaduskirjanduse põhjal võib öelda, et juuste väljalangemine algab kahekümnendate-kolmekümnendate eluaastate vahel. Kuigi me näeme lõpptulemust enamasti vanematel meestel, kellel on pealagi osaliselt või täiesti paljas, saab see protsess alguse palju varasemas eas."

Isade-vanaisade pärandus

Mõnel mehel looduslik peakate aastatega kaob, osa aga elab surmani, juuksepahmakas peas.

"Uuringute järgi on juuste hõrenemise probleem 45-50 protsendil meestest," ütleb dr Ausmees. "Kui tegemist pole mõnest haigusest tingitud juuste väljalangemisega, on selle tagapõhjaks ikka pärilikkus. Seda kinnitab selgelt asjaolu, et juuksed langevad ühtemoodi välja kaksikvendadel, aga ka lihtsalt vendadel." Sama lugu võib juhtuda pojaga, kui tema isal või vanaisal hakkas pealagi juba noores põlves paljaks minema.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid