Looduslikku tervisetuge apteegist

Üllar Ende
02.04.2015

Osa inimesi on ainult loodusraviusku. Ka neile pakub apteek nii ravimeid kui ka toidulisandeid. Kas need on paremad ja kõrvaltoimeteta ning millal neid kasutada, sellesse toob selgust Suur-Pärnu apteegi juhataja proviisor Liivi Allikas.

 

Proviisor Liivi Allikas ütleb, et apteeki tulijad küsivad midagi looduslikku sageli.

"Number üks on ikka mingi looduslik rahusti, stressimaandaja. Ja sellega kaasneb või on eraldi uneprobleem.

Ka viirushaiguste puhul, kui külmetus ei ole veel väga tõsine ja enesetunne nii-öelda tapvalt halb või alles hakkab ligi hiilima, küsitakse kas ravimteed või mingit loodusliku koostisega köhasiirupit, kurgutabletti või aerosooli. Alustatakse pehmema, loodusliku raviga. See on muidugi väga õige, ka laste puhul."

 

Kumb on parem?

Ikka tekib küsimus: kumb ravim on siis tõhusam, kas looduslik või keemiline?

"Looduslik on muidugi ohutum kui keemiline ravim, kuid on natuke nõrgema ja aeglasema toimega ning selle ravitulemust peab kauem ootama," nendib proviisor. "Näiteks kui võtame looduslikku ravimit rahustuseks stressi vastu, siis selle ravikuuri tulemust on märgata nädala möödudes. Aga kui kombineerida looduslikke stressivastaseid tablette ja ravimtaimeteesid, mõjub see kiiremini."

 

Koos retseptiravimitega

Mitu lugejat on küsinud, kas siis, kui arst on määranud retseptiravimi, võib ka looduslikke käsimüügiravimeid juurde võtta.

"Kõik oleneb retseptiravimist ja sel puhul peaks arstiga nõu pidama," nendib Liivi Allikas. "Teatud puhkudel on täiesti keelatud retseptiravimile loodusravimit, toidulisandit või ravimtaimeteed lisaks tarvitada. Eelkõige kehtib see antidepressante tarvitades. Mõnede retseptiravimite puhul on eraldi välja toodud, et ei tohi juurde võtta samasuguse ravisuunaga preparaate. Näiteks kui antidepressanti võtta, ei või samal ajal juua liht-naistepunateed."

 

Kas vähem kõrvaltoimeid?

Osa inimesi usub vaid loodusravisse ja otsib apteegist ainult midagi looduslikku lootuses, et nendel pole kõrvaltoimeid.

"Kõrvaltoimeid on väga vähe, ei ole küll kuulnud, kui kasutada ravimit soovitatud annuses," kinnitab proviisor. Ent on ka erandeid.

Liivi Allikas toonitab, et enne loodusravimi või toidulisandi ostmist peaksid just allergiaga kimpus olevad inimesed vaatama, mis on selle koostises – et poleks sees mingit allergeeni. Näiteks kaseõietolmule allergiline inimene ei peaks jooma organismist vee väljaviimiseks kaseleheteed. Kuigi kaselehetee on juba kuivatatud vorm, ei tea, kuidas organism reageerib."

Ka lihtlabane palderjanitablett küll rahustab, ent võib teha uimaseks ja vähendada reaktsioonikiirust. Seega hommikul enne autoga tööle sõitmist ei maksa palderjani võtta.

 Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid