Merehaiguse meelevallas

Merilin Piirsalu
17.07.2014

Enamiku inimeste jaoks tähendab laevasõit või lennureis vabadust ja võimalust puhkuseks. Kui aga sellega kaasneb merehaigus, võib reis osutuda tõeliseks katsumuseks.

Perearst Svea Rosenthali sõnul on merehaigus tingitud sisekõrva tasakaaluelundi funktsioonihäiretest. Tasakaaluelundis ringleb vedelik, mille paiknemise järgi saadetakse ajule närviimpulsse, et keha asend ja tasakaal säiliks. "Mõnedel inimestel tekib selles ringluses mingisugune häire või on kanalikesed keerulisemad või anatoomiliselt veidi teisiti arenenud. Inimesel tekib seetõttu pearinglus, iiveldus ja oksendamine. Seda nimetatakse merehaiguseks ehk healoomuliseks vertigoks," selgitab perearst.

Merehaigel ei ole üheski asendis hea olla – ainuke soov on, et see olukord juba lõpeks. Mõni inimene kogeb merehaigust ainult korra elus, näiteks väga tormise ilmaga merel; teine jälle kannatab mingil määral alati, kui sõidab laeva, lennuki või bussiga.

"Üllataval kombel on osadel sellised vaevused lapsena, aga täiskasvanuna need kaovad. Statistilistel andmetel esineb merehaigust kõige rohkem lastel vanuses 3–12 aastat ja naistel. Arvatakse, et umbes 1/3 lennukiga reisijatest kannatab healoomulise vertigo all. Iga kord ei kaasne küll väga tugev oksendamine, aga kergemal kujul võib lennukis seda häiret paljudel esineda."

 

Vaevusi saab leevendada

Merehaigust ei saa ravida, aga kui on teada, et selleks on soodumus, on võimalik vaevusi mingil määral ennetada ja leevendada.

Svea Rosenthal peab väga tähtsaks just enese psühholoogilist häälestamist. "Kui inimene teab, et tal on merehaigus, läheb laevale ja mõtleb, et nüüd see niikuinii jälle tuleb, siis tulebki. Kui tead, et selline kalduvus on, siis on tähtis ennast eelnevalt maha rahustada, sisendades endale, et ma saan hakkama ja mul ei teki halba enesetunnet. Ei tohi süvendada usku, et nüüd tuleb kindlasti merehaigus. Seda on küll kerge rääkida, aga ei ole kerge teha," tunnistab perearst.

Ta soovitab enne sõitu ärevust maandada mõne meditatiivse tegevusega. Erilist tähelepanu tuleks suunata hingamisele, tehes seda pikalt ja rahulikult. Sõidu ajal peaks vältima lugemist ja maha vaatamist, võiks istuda näoga sõidu suunas ja vaadata aknast välja kaugusesse. Merehaigel ei ole tark tegu mägistel teedel autos kaarti lugema hakata, see võib lõppeda halva enesetunde ja oksendamisega.

On olemas iiveldusevastased tabletid, mida saab nii käsimüügist kui ka retseptiga. Tablett võetakse sisse paar tundi enne sõitu.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid