Tervisehädad tulevad ikka siis, kui abi on kaugel. Maakoju või pikemale reisile minnes on mõistlik üht-teist igaks juhuks ligi võtta. Nõu annab Apotheka proviisor Liivi Allikas.
"Kodunt kaugemale, kas maale või reisile minnes, on esimene asi võtta kaasa arsti väljakirjutatud rohud," toonitab proviisor Liivi Allikas. "See on kõige tähtsam, et oleks kaasas piisavalt oma igapäevaseid ravimeid. Ka neid, mida on vaja igaks juhuks, näiteks mõnel nitroglütseriin. Ja teine asi: kui kaugemale reisile minnakse, siis tuleks ravimid kindlasti panna käsipagasisse, et need oleksid enda lähedal ja neid saaks vajaduse korral võtta. Mul pani üks tuttav retseptiravimid reisikohvrisse, aga see läks kaduma. Siis oled võõral maal, sul ei ole pagasit ega ravimeid."
Muidugi, Eestis kodunt kaugemale minnes aitab digiretsept, saad helistada perearstidele, aga see kõik võtab aega. "Kui on nädalavahetus, siis arstid ei tööta, ja võib-olla pole ka maal apteeki lähedal."
Kindlasti allergia vastu
Proviisor lisab, et igal juhul peaks maale või pikemale reisile minnes kaasas olema käsimüügis olev allergiarohi.
"On inimesi, kes väidavad, et neil pole elu sees allergiat olnud, aga ühekorraga lööb mingi putuka nõelamine või hammustus paistesse. Kuigi sääsed peaksid olema juulis ehk kadunud, teevad kurja parmud ja teised putukad, kelle nõelamine või hammustus võivad tekitada allergiat."
On neidki, kes on suvel ikka maal käinud, aga äkki hakkab suu õhetama, nina ja silmad lähevad vesiseks või küünraõndlad hakkavad punetama ja sügelema.
"Ükskord võib olla ikka esimene kord. Kui varem pole allergiat olnud, siis esmane reaktsioon võib olla hästi tugev. Muidugi, kui on hingamisraskused ja unisus, tuleb kutsuda kiirabi," ütleb Liivi Allikas.
Lastele siirupit
Proviisor Liivi Allikas paneb südamele: "Kui saadetakse väikesed lapsed maale vanaema juurde, võiksid vanemad lapsele kaasa panna palavikku ja valu vaigistava siirupi. Mingi plaastrikarbi ja puhastusvahendi ka. Sageli on nii, et lapsel tõuseb äkki palavik, aga vanaema juures valuvaigistit ei ole. Siis on nii linnas olevad vanemad kui ka vanavanemad maal närvis ega tea, mida ette võtta. Teisest küljest on sellega nii nagu vihavarjuga: kui see kaasa võtta, siis vihma ei saja."
Proviisor ütleb, et ka täiskasvanutel tuleks kindlasti kaasa võtta valuvaigisteid ja palavikualandajaid. "Kas ibuprofeeni või paratsetamooli. Olenevalt vanusest võib neid anda lastelegi. Samuti on olemas lastele sobivas annuses paratsetamooli- või ibuprofeenitabletid. Aga väiksematele, umbes 3–6-aastastele, sobib eelkõige palavikku alandav siirup."
Loe edasi ajakirjast...