Mis on PAP-test
Tekst Riina Reiman-Männiste
14.12.2009

PAP-testist on ehk enamik naisi kuulnud ja kõik endast ning oma tervisest lugupidavad naised selle ka läbi teinud. Testi tulemused võivad paljuski oleneda sellest, kui oskuslikult on proov võetud ja laboris interpreteeritud. PAP-testis esinevate muutuste selgitamine sõltub paljuski naistearsti ning patsiendi teineteisemõistmisest ja suhtlemisoskusest.

“Tõsi on see, et ükski analüüs ei ole 100%line ning tulemuse täpsus sõltub väga palju proovi võtmise metoodikast ja tsütoloogi kogemusest. Korralikult võetud proov on adekvaatsem. Tavaliselt tsütoloogid kirjutavad ka, kas nad saavad testi korralikult hinnata või pole materjal usaldusväärne ja analüüsi tuleb korrata,” ütleb Külli Idla, Pelgulinna Sünnitusmaja günekoloogiaosakonna juhataja otsekoheselt, kuid usub ja loodab, et naistearstid on oma töös korrektsed.

Mis on PAP-test
“See on ülemaailmselt tunnustatud emakakaelavähi ja vähieelsete seisundite avastamise meetod, kus uuritakse emakakaela rakke. Avastada ja tänu sellele ka ravida saab juba varajasi rakulisi muutusi emakakaelal, mis teatud asjaoludel võiksid aja jooksul viia vähi tekkele,” seletab naistearst Külli Idla lahti testi olemuse.
“PAP-testi võtmisega soovitatakse alustada paar aastat pärast suguelu algust. Kõik suguelu elavad naised peaksid 2–3aastase vahega andma PAP-analüüsi kuni 70. eluaastani. Isegi kui ei olda hetkel seksuaalselt aktiivne, on PAP-testi vaja regulaarselt anda. Samuti võib PAP-testi korrata sagedamini, kui günekoloog seda vajalikuks peab.”

Kuidas testi tehakse
Proov võetakse harjakesega emakakaelakanalist ja spaatliga emakakaela pealt. Seejärel valmistatakse äigepreparaat preparaadiklaasile. Viimane fikseeritakse alkoholis ning saadetakse laborisse, kus see värvitakse spetsiaalse meetodiga. Rakkude seisundit hindab tsütoloog, kes oma vastuses teatab, kas testis on hindamiseks vajalikud rakud olemas ning kas neid saab hinnata. Ebapiisava materjali korral tuleb PAP-test uuesti võtta.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid