Mõõda vererõhku õigesti

Arvo Mesikepp, südamearst
05.06.2018

 

 

Kuidas kodus õigesti vererõhku mõõta? Kui täpsed on koduse aparaadiga mõõdetud näidud? Millal tasub vererõhku üldse mõõta?

 

 

Kuigi vererõhunormid on täpselt ära märgitud, on mõõtmisel millimeetriline täpsus suhteline, sest teatavasti on kasutatavad aparaadid vererõhu kaudsed näitajad. Otsene vererõhu mõõtmine toimub eriolukorras, tavaliselt intensiivravis või südameoperatsiooni ajal arterisse pandud kanüüli kaudu. See on vajalik ainult juhul, kui rõhk on väga madal (siis ei saa tavalise aparaadiga mõõta), näiteks raske kollapsiga, koomas või šokiseisundis haigel.

 

Vaja on korralikku aparaati

Enne kui selgeks teha, kuidas kodus vererõhku täpselt mõõta, et saada normaalset tulemust, peab kodus olema korralik aparaat, millel on sobiv õlavarremansett. Kui üritatakse tegelikke vererõhunäitusid saada randmelt või sõrmeotsast mõõtes, on see pettekujutus, mistõttu soovitan sellised aparaadid ostmata jätta, või kui juba olemas, siis ära visata.

Ka korralikke aparaate tuleb kontrollida. Kus seda teha, peaks teada saama kohast, kust aparaat on ostetud; veel lihtsam on võtta oma aparaat kaasa arsti juurde ja paluda mõõtmistulemusi võrrelda.

Lisaks tuleb arvestada seda, et vererõhuaparaadi tavaline mansett on mõeldud normkaalus inimesele, tüsedate jaoks on avaram mansett, millega tuleb mõõtmistulemus täpsem. Kui mansett on liiga lühike, juba ümberpanemisel pigistab, tulevad vererõhuväärtused tegelikust suuremad; kui liiga lõtv, siis väiksemad. Ka peab mõõtmisel olema mansett õlavarrel südame kõrgusel ning märgitud koht vähemalt sentimeeter küünraõndla keskpaigast ülevalpool.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid