Mul avastati suhkruhaigus

Marju Past, endokrinoloog
11.08.2015

 

Mitu lugejat on kirjutanud, et perearst on avastanud äkki suhkruhaiguse. Mida sel puhul teha ja kuidas kulgeb edasine ravi?

 

Veresuhkur piiri peal

  1. Mul on veresuhkur kogu aeg piiri peal, nagu ütleb perearst. Tühja kõhuga natuke üle 6. Olen püüdnud toitumist jälgida, aga näit alla ei lähe. Kas mind ootab ees suhkruhaigus?

Kui vere glükoosisisaldus on hommikuti tühja kõhuga 6 piirides, aga päevased näidud on korras ja ka HbA1c ehk keskmine veresuhkur jääb alla 6%, siis pole veel tegemist diabeediga.

Kas te haigeks jääte, seda ei oska ütelda. Küll saate ise oma seisu hoida dieedi pidamise, kaalu jälgimise, kehalise aktiivsuse säilitamise või suurendamisega. Kõik see aitab võimalikku haigust edasi lükata.

 

Eeldiabeet

  1. Kunagi kirjutasite eeldiabeedist. Mis see on ja kuidas see endast märku annab?

Eeldiabeediks võiks lugeda aega, kui veresuhkrunäidud pole veel sellised nagu diabeedihaigel, kuid on vahetevahel pisut kõrgemad. Selle tõttu on ka keskmine veresuhkur kõrgem, jäädes vahemikku 6,0–6,5%.

See on glükoosi ainevahetuse häire, kui veresuhkrunäidud on mõnikord tühja kõhuga või ka peale sööki kõrgemad.

Probleem on selles, et kõhunäärme rakud hakkavad kahjustuma juba tükk aega enne seda, kui veresuhkrunäidud kõrgeks lähevad, ja diabeet võidakse diagnoosida isegi kuni kümne aasta pärast. Kui kõhunäärme kahjustus süveneb, siis alguses annabki see vahetevahel suuremaid veresuhkruväärtusi.

 Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid