Lapse kõht valutab…
Kati Paal, perearst
08.05.2015

 

Tihti kurdab nii mõnigi laps emale või vanaemale, et kõht valutab. Ei oska esialgu midagi muud peale hakata, kui kaissu võtta, silitada ja lohutada. Miks aga kõht valutab, seda oleks vaja teada ja mõnikord vajab see kiiret abi.

 

 

Kõhuvalu kurtvaid lapsi satub perearsti vastuvõtule väga sageli. Ehkki enamik kõhuvalude põhjuseid lastel on healoomulised ja mööduvad, võib kõhuvalu viidata ka ägedale, kiiret sekkumist vajavale haigusele või olla mõne tõsise haiguse esmatunnus.

Seetõttu on oluline teada, milliseid ohumärke tasuks tähele panna ja vastupidi: millal oodata rahulikult valu möödumist. Eristada tuleb ägedaid, päevadega süvenevaid ja korduvaid, pikka aega kestnud kõhuvalusid.

 

Ägedad kõhuvalud

Nii imelikult, kui see ka ei kõla, ei pruugi lapsel, kes kurdab kõhuvalu, üldsegi valutada kõht. Väikelaps ei oska alati täpselt öelda, kust täpselt valutab, ja nii võib sattuda arsti vastuvõtule tugevat kõhuvalu kaebav laps, kellel on hoopis äge kõrva-, kopsu- või kurgumandlipõletik.

Kui laps kurdab ägedat kõhuvalu, keeldub söögist-joogist, on sundasendis, ei suuda magada ega mängida; kõhuvaluga kaasneb palavik, oksendamine või kõhulahtisus; väljaheites on verd, tuleb igal juhul pöörduda kohe arsti poole.

Selline äge kõhuvalu võib kaasneda kõhuviiruste või kuseteede põletikega, kuid võib olla ka kirurgilist sekkumist vajavate seisundite tunnus.

 

Võib olla soolesulgus

Soolesulgus ehk invaginatsioon esineb raskel kujul alla 6-aastastel lastel, kõige sagedamini imikutel: üks sooleosa sopistub teise sisse; soole peristaltika ehk soole liikumine häirub ning tagajärjeks võib olla verevarustuse lakkamine ja soole kärbumine antud piirkonnas. Halvimal juhul võib tekkida kõhukelmepõletik ehk peritoniit.

Lapsel tekivad äkilised tugevad väikeste vahedega korduvad kõhuvaluhood, kaasneb oksendamine ja väljaheide meenutab lima ning vere sisalduse tõttu vaarikaželeed.

Kas olukord nõuab operatsiooni või laheneb soolde viidud õhusurve mõjul, sõltub sellest, kui kaua seisund on olnud. Mida kauem on haigus kestnud, seda suurem on tõenäosus, et vajalik on operatsioon. Õnneks paraneb enamik lapsi väga hästi.

Haigus võib 5–10% lastest korduda.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid