Muutuste hirmust üle

Vahendanud Kadi Lehtmets
29.09.2012

Olgu tegemist koondamise või lahutusega, alati leidub viis muutusega paremini toime tulla ja vabaneda hirmust tuleviku ees.

Meie elus on ainult üks täiesti kindel asi - mingil hetkel seisame silmitsi muutusega. Ükskõik kas oleme sunnitud edasi minema või midagi maha jätma, mõlemal juhul on seda tegelikult kergem öelda kui teha. Muutus võib sundida meid oma elu üle järele mõtlema - ja mõnikord koguni iseendas muudatusi tegema -, mis võib olla vägagi ebamugav protsess, nagu kindlasti paljud on kogenud.
Elu muutub ja uueneb pidevalt, aga enamiku inimeste jaoks on periood 35. ja 50. eluaasta vahel suuremate muutuste aeg. Kogeme muutust ja muutumisi väga mitmel moel, nagu näiteks töökoha vahetus, lahutus, laste kodunt lahkumine jne. Kõik need asjad võivad tunduda hirmutavatena ja sisendada ebakindlust.

Muuda oma taju

Ehkki alati pole võimalik valida olukordi ja tingimusi, võid sa alati muuta oma suhtumist nendesse. Paljude juhtivate psühholoogide kinnitusel on esmatähtis mitte uusi olukordi vältida, vaid neid aktsepteerida, et suuta oma elu uuel viisil üles ehitada ja pühenduda tulevikule uuel, positiivsemal moel. Veelgi enam, spetsialistid väidavad, et uute olukordade omaksvõtmine on palju elumuutvam kui nende eest kõrvale hoidmine. Õige suhtumise kaudu on muutused erutavad: nad pakuvad võimalust elu ümber hinnata ja avaneda uutele võimalustele.

Usutavasti takistab meid muutusi tervitamast see, mida eksperdid nimetavad negatiivseks eelarvamuseks. Teisisõnu, meie aju valmistub igas situatsioonis kõige hullema võimaliku tulemuse vastu. See muudab tulevikust positiivselt mõtlemise - ja seega ka pingutamise heade asjade nimel - veelgi raskemaks. Me kaldume nimelt alati uskuma, et asjad muutuvad halvemuse poole, kuigi tegelikult võib muutus olla meie jaoks kasulik. Just muutus loob sageli võimaluse, et juhtuvad uued, head asjad.

Kui suhtume tulevikku lootusrikkalt, selle asemel et seda karta, võib see kaasa tuua lugematult positiivseid asju. Käsi südamele, enamik meist on kogenud oma elus situatsiooni, kus oleksime justkui pinna jalge alt kaotanud. Esmalt on mõistagi keeruline sellises olukorras midagi vaimustavat leida. Aga aja jooksul ja oludega kohanedes oleme leidnud uusi toetavaid inimesi, suhteid, samuti iseendas uusi oskusi, ning muutusest on saanud õpetlik, viljakas kogemus.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid