Neeruvaagnapõletik nõuab hoolt
Kadi Lehtmets
06.01.2015

 

Kehale on ülimalt oluline, et tema veevärk töökorras püsiks. Pahadest pisikutest põhjustatud süsteemirike võib tekitada avarii kogu organismis.

Räägime perearst Eero Merilinnuga neeruvaagnapõletikust.

 

Neeruvaagnapõletik ehk meditsiinilises keeles püelonefriit kuulub kuseteede põletike hulka. Põletikulisi haigusi võib esineda erinevates kuseteede osades, aga ülemiste kuseteede infektsioon tekib, nagu nimigi ütleb, kuseteede ülaosas, neerukarikates ja neeruvaagnas. Seega keerulises kohas, kus tõbe ju silmaga ei näe ning abi tuleb otsida arsti juurest.

Dr Merilind ütleb, et enamasti jõutakse neeruvaagnapõletikule jälile perearsti juures, kui patsient on sümptomitega sinna pöördunud. "Vahel muidugi annab haigus endast märku nii ägedalt ja valulikult, et inimene läheb abi otsima erakorralise meditsiini vastuvõtust."

 

Klassikalised sümptomid – palavik ja valu

Neeruvaagnapõletik annab endast märku klassikaliste ägeda põletiku sümptomitega. Iseloomulik on äkiline palaviku kerkimine üle 38 kraadi, külmatunne ja -värinad, iiveldus ja oksendamine. "Ent neerudele viitab just tuim valu, mis keskendub tavaliselt ühele seljapoolele, nimmetest kõrgemale roiete alla. Valu ei kao ega vähene ka kehaasendit muutes, mis eristab seda teistest valudest, näiteks lihasevalust. Neil, kel ristluupiirkond haiget teeb, pole seega põhjust neeruvaagna pärast muretseda, see valu viitab hoopis muudele probleemidele," kinnitab perearst.

"Haruldane pole ka see, et urineerimisvajadus muutub või suureneb, uriini aga eritub vähe."

Muide, väikestel lastel ja vanadel inimestel, ent samuti rasedatel ei pruugi neeruvaagnapõletik üldse sellist valuaistingut anda. Lastel võib selle haiguse puhul lisaks palavikule esineda hoopis ärrituvust, kõhulahtisuse- ja oksendamishoogusid. Seetõttu avastatakse neil püelonefriit enamasti täpsustavate analüüside kaudu.

"Kõige kergemini leiab haigusetekitajad ikkagi uriinianalüüsi ja vereproovi abil," ütleb dr Merilind. Mõnikord, tõsi küll, on sümptomid ebamäärasemad, sellisel puhul läheb tarvis täpsemaid korduvanalüüse ja põhjalikumat uurimist.

 

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid