Nina, kõrvad, kurk – hädine kolmik

Tekst Riina Reiman-Männiste
13.07.2010

Lasteaias ja algkoolis käivatel lastel juhtub ikka sedasi, et kui tekib nohu või muutub kähedaks kurk, jäävad takkapihta haigeks ka kõrvad. Veelgi hullem, kui selline kooslus hakkab kiusama pikemate pausideta. Mis on põhjus(tajat)eks? Kuidas ravida? Õigesti ja hästi?

“Kuna organism koosneb sadadest erinevatest osadest, on ühtedel inimestel üks, teistel teine koht nõrgem,” selgitab Üleriigilise Perearsti Nõuandetelefoni 1220 arst-projektijuht ja perearst Lauri Laas, miks kipuvad tõved üha uuesti samas kohas välja lööma.

“Kui lapsele enam rinnapiima ei anta,
muutub ta külmetushaigustele vastuvõtlikuks. Reeglina ei ole külmetus bakteriaalne. Alguses on tegemist viirusega, mis pahasti paranedes tekitab pärast 3. päeva tüsistusi bakteriga. Tüüpiliselt kimbutab lapsi selline bakter nagu streptokokk,” räägib perearst, kes alla 2aastastele lastele kurkuvaatamist väga tähtsaks ei pea, kuna neil piirdub külmetus enamasti nina-neelupõletikuga. “Mädast tonsilliiti esineb selles vanuses harva. Üle 5aastaste kurku tuleb aga hoolega jälgida, sest siis kimbutab juba kurgumandlite põletik. Selleks, et (väike)lapse kurk muutuks punasemaks, piisab köhimisest, nutmisest, karjumisest ja ka külmetusest. Kindlasti on väga oluline jälgida, et õue minnes hingaks laps läbi nina, sest suu kaudu külma õhku sisse ahmides muutub kurk kiiresti valusaks. Mõistagi võib kurk olla hästi valus siis, kui neel on punane. Mõnikord on neeluga kõik korras, aga valu tekitavad hoopis paistes tonsillid.”

Kurguravi müüdid
Perearsti sõnul on kaks kõige levinumat ravimüüti, mis tegelikult muudavad kurgu veelgi tundlikumaks ja valusamaks. Üks on soovitus juua kuuma (teed, puljongit). “Haige kurk on ägedas põletikus, punane ja turses. Kui sinna kuuma vedelikku kallata, siis muutub valu veelgi tugevamaks,” selgitab Lauri Laas ning hoiatab ka teise müüdi – kurgu kuristamise – eest: “Vanasti ju erilist ravimivalikut polnud, protsessid paranesid kaua ja olid kroonilised. Krooniliselt haiget kurku võib küll kuristada ja soojendada, kuid värske põletiku korral annab kuristamine pinget juurde.”

Õige kurguravi
Kui kuni 5aastasel lapsel tekib ebaselge kurguvalu, tuleb mõõta tema kehatemperatuuri ning kontrollida lümfisõlmi kaelal. Dr Laas soovitab kohe alustada ravi paratsetamooliga, et vähendada põletikku. “On ju paratsetamool lastel põletikualandaja ja valuvaigisti number üks, mitte pelgalt palavikualandaja. Piisab ühest annusest kolm korda päevas, lisaks leiged joogid. Eriti hea on soe piim, samuti kummeli- või piparmünditee meega..

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid