Kas kahtlustad rauapuudust?

29.04.2022
Shutterstock

Rauapuuduse sümptomid on nii mitmekesised, et nende taga võib olla ka teisi põhjuseid.

Rauapuuduse teeb kindlaks vereanalüüs. Kui tehakse kindlaks, et ongi rauapuudus, tuleb välja selgitada, millest see tingitud on.

Olen kogu aeg väsinud. Kas mul on rauapuudus?

Kõige tavalisem rauapuuduse sümptom on tohutu väsimus, mille vastu pole abi ka magamisest.

Muud sümptomid võivad olla veel nõrk keskendumisvõime, peavalu, juuste kadu, lihaste- ja liigestevalud, kaalutõus ja kõrgenenud pulss ka puhkeasendis.

Kuid samasuguseid sümptomeid võivad põhjustada ka stress, läbipõlemine või hoopis liigne treening.

Vastuse annab vereanalüüs. Rauapuuduse põhjuste jälile võib olla raske saada. See võib olla tingitud rohketest verejooksudest menstruatsiooni ajal, mõnedest haigustest, nagu näiteks tsöliaakia, kasvajatest soolestikus, vereloovutustest, operatsioonidest või pärilikkusest.

Taimetoitlased peavad hoolega jälgima, et nad saaksid toiduga piisavalt rauda.

Rauapuudus võib tekkida ka sellest, et raud ei imendu. Raua imendusmist takistavad näiteks piimatooted, mis sisaldavad kaltsiumi. Raua imendumisele aitab kaasa C-vitamiin, sellepärast peaks rauapreparaate tarvitama koos C-vitamiini sisaldavate toitudega.

Kui rauatagavara organismis on tühi, siis seda ei saa korvata ainult toiduga, vaid tuleb võtta ka toidulisandeid. Rauapuudust ei saa ravida lühikese ajaga, võtab 6-9 kuud aega, et vere rauasisaldus jälle normi saada. Päevane rauavajadus tüiskasvanud mehel on 9 mg ja viljaks eas naisel 15 mg. Vanemas eas rauavajadus väheneb.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid