Hoiatusmärgid, mida ei maksa ignoreerida

Kodutohter
10.06.2023
Shutterstock

Hiljutised uuringud on tuvastanud neli hoiatavat märki ja sümptomit, mida võib seostada varajase soolevähi suurema riskiga.

Ajakirjas Journal of the National Cancer Institute esitatud uuringud on tuvastanud neli sümptomit, mis on seotud varajase käärsoolevähi suurema riskiga:

* kõhuvalu
* verejooks pärasoolest
* kõhulahtisus
* rauapuudusest tingitud aneemia


Uuringu tulemused ilmusid veebisaidil Health. Leiti, et sümptomid ilmnesid kuni kaks aastat enne tegelikku käärsoolevähi diagnoosi.

Käärsoole- ja pärasoolevähk ei ole ainult eakaid inimesi mõjutav haigus. Ka nooremad inimesed peaksid olema teadlikud murettekitavatest sümptomitest ja hoiatusmärkidest.
Washingtoni ülikooli teadlased analüüsisid uuringu jaoks enam kui 5000 alla 50-aastase käärsoolevähki diagnoositud patsiendi terviseandmeid. Eesmärk oli tuvastada märke või sümptomeid, mis võiksid aidata tuvastada eriti varajases staadiumis käärsoolevähki. Teadlaste leiud võivad aidata käärsoolevähki varem tuvastada, et patsient saaks ka kiiremini ravi.
Teadlased leidsid, et patsientidel, kes teatasid kolm kuud kuni kaks aastat enne diagnoosimist kõhuvalu, rektaalse verejooksu, kõhulahtisuse ja/või rauavaegusaneemia kohta, oli suurenenud käärsoolevähi risk. Mida rohkem sümptomeid inimesel oli, seda suurem on risk haigestuda. Üks sümptom kahekordistas inimese haigestumise riski, kaks sümptomit suurendasid riski 3,5 korda ja kolm või enam sümptomit suurendasid riski rohkem kui 6,5 korda.
Umbes 19 protsenti patsientidest koges oma esimest sümptomit 3–24 kuud enne diagnoosi. Peaaegu 50 protsenti patsientidest koges oma esimest sümptomit kolme kuu jooksul pärast diagnoosimist.
Uuringu tulemused viitavad vajadusele täiendavate uuringute järele, kui esineb eelkõige kaks sümptomit, rektaalne verejooks ja rauavaegusaneemia.

Lisaks käärsoolevähile võivad sümptomid viidata näiteks ärritunud soole sündroomile. Igal juhul tuleks välja selgitada sümptomite põhjused. Eelkõige on see meeldetuletus, et kõne all olevad sümptomid noorel inimesel viitavad sageli sellele, et midagi on toimumas – ja sümptomeid ei tohiks ignoreerida.
Käärsoolevähi riski võib mõjutada elustiil, kuna ülekaal, alkohol, pikaajaline suitsetamine ja vähene liikumine suurendavad käärsoole- ja pärasoolevähi riski. Riski suurendamises kahtlustatakse ka näiteks rohke punase liha söömist ja loomsete rasvade kasutamist. Washingtoni ülikooli teadlaste varasema uuringu kohaselt suurendab suhkrurikaste jookide – nagu karastusjoogid, suhkrulisandiga mahlakontsentraadid ja energiajoogid – rohke tarbimine enne 50. eluaastat käärsoolevähki haigestumise riski.

Sarnased artiklid