Teatud omadus võib paljastada mäluhäire

Kodutohter
07.01.2025
Shutterstock

Karolinska Instituudi teadlasete poolt läbi viidud uuringud näitasid, et mäluhäire puhul väheneb või kaob empaatiavõime.

Frontaalsagara dementsusega inimesed ei suuda sageli teiste suhtes empaatiat üles näidata. Nüüd on Rootsis Karolinska Instituudis tehtud uuring, mis paljastab täiesti uut teavet otsmikusagara dementsusega inimeste aju kohta. Tuntuim frontaalsagara dementsusega patsient on Ameerika näitleja Bruce Willis.
Kui katsealused nägid teise inimese valu, leiti, et otsmikusagara dementsusega inimeste ajutegevus erines teiste omast.
Magnetresonantstomograafia abil uuriti 28 otsmikusagara dementsusega patsiendi aju. Seade paljastab väikesed muutused ajutegevuses, mis põhinevad verevoolul.
Patsientidele näidati pilte tugevate valudega inimestest. Piltidel näiteks torkasid nõelad peopesadesse. Tavaliselt põhjustab selline kujutluspilt inimese ajus liikumist just nendes osades, mis reageerivad teiste inimeste valule. Erinevalt kontrollrühmast patsiendid teise inimese valule ei reageerinud. Teadlased olid palunud katsealuste hooldajatel nende empaatiavõimet eelnevalt hinnata. Empaatia hindamine ja ajupildid olid tugevalt seotud.

Frontaalsagara dementsus erineb teistest mäluhäiretest näiteks selle poolest, et see tabab suurema tõenäosusega tööealisi inimesi. Lisaks ei ole selle esimesed sümptomid üldjuhul seotud mälu ja meenutamisega, vaid just emotsionaalse väljenduse ja empaatiavõimega.
Maailma kuulsaim otsmikusagara dementsust põdev inimene näib olevat näitleja Bruce Willis, kelle diagnoos on avalikkusele teatavaks tehtud juba aastal 2023. Haigusele pole ravivat ravi. Erinevate allikate väitel märgati probleeme Bruce Willise käitumises ja töövõimes juba 2015. aastal, kui tal oli probleeme tekstide meeles pidamisega.

Kuid peale geneetiliste põhjuste on otsmikusagara dementsuse põhjus endiselt teadmata. Tavaliselt algab haigus vanuses 45–75.

Sümptomite hulka kuuluvad:

* otsustusvõime puudumine

* apaatia
* raskused operatiivjuhtimisega (planeerimine, keskendumisvõime, tähelepanelikkus)
* sotsiaalsete oskuste varajane nõrgenemine ning sümpaatia- ja empaatiavõime nõrgenemine
* stereotüüpne korduv käitumine
* arutlusvõime ja probleemide lahendamise võime halvenemine
* raskused kõnelemisel

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid