Miks suu kuivab?

Kodutohter
25.02.2025
Shutterstock

Esimene soovitus suukuivuse korral on rohke ja sage veejoomine, pehme ja vedelama toidu söömine.

Võib proovida ka jääkuubikute imemist, kuna külm ergutab süljenäärmeid ja jää sulamine suus kestab küllaltki kaua aega.

Õise suukuivuse korral isegi soovitatakse määrida õhtul suu limaskesta vaseliini või oliiviõliga. Leevendust toob ka hammaste pesemine peale igat toidukorda pehme hambahajaga ja süljeensüüme sisaldava hambapastaga.

Vähendada tuleks kofeiiniga kohvi, rohelise ja musta tee joomist ning teiste kofeiini sisaldavate jookide joomist, kuna need suurendavad diureesi st vedeliku väljastamist organismist. Joogivesi võiks olla ainult kergelt gaseeritud, sobib ka pett ja väherasvane piim. Sobib ka veega tugevalt lahjendatud puuviljamahl. Vahel võib juua ka kakaod, sest see sisaldab antioksüdante, magneesiumi ja mikroelemente.

Toit peaks olema pehme, maitserikas ning vältida tuleks kuiva, kõva, karedat ja vürtsikat toitu.Kui tegemist on elektrolüütilise tasakaalu häirega - janu tõttu juuakse palju, ülejääk viiakse uriiniga välja, soolasid aga jääb puudu - siis on abi rohkest erinevate köögiviljade söömisest nii toorelt kui ka hautatult. Igas köögiviljas domineerivad erinevad mineraalained ja mikroelemendid.

Aedviljade kuumutamisel ja ka toorsalatitele on soovitatav lisada õli, mis aitab ainetel imenduda. Kõik aedviljad on kiud- ja mineraalaineterikkad ning kiud seovad vedelikku, mistõttu säilib vesi kehas kauem. Samal põhjusel sobivad ka pähklid ja mandlid. Kindlasti on vaja juua vähemalt kaks liitrit vedelikku päevas, kas vett või salvei teed või lahjendatud arooniamahla.

Suukuivuse korral tuleks piirata liha, piimatoodete, töödeldud ja suhkrut sisaldavate toitude liigset tarbimist nii palju kui võimalik. Väga hästi sobib toiduks hautatud kala.

Kuna suukuivusel võib olla palju erinevaid põhjuseid, siis abi saab kindlasti perearstilt vajadusel koos eriarstiga.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid