Nii mõnigi lapsevanem on dilemma ees, kui üks tohter soovitab adenoidid või mandlid eemaldada, kuid teine peab targemaks veel oodata ning lapse tervise kulgu jälgida. Missugused on mõlema variandi ohud ning head küljed? Millal on operatsioon paratamatu?
Lauri Laas, üleriigilise perearsti nõuandetelefoni 1220 arst-projektijuht ja perearst meenutab 1960ndaid, mil peeti otstarbekaks isegi terved tonsillid ehk kurgumandlid kui potentsiaalsed pahandusetekitajad välja opereerida. Tänapäeval leitakse, et iga asi on millekski siiski vajalik, kui see on terve ega kujuta ohtu organismile.
Adenoidid
"Adenoidid on peidus ja neid pole võimalik silmaga näha. Et adenoide visualiseerida, tehakse nendest röntgenülesvõte või ultraheli.
Adenoidid on peamiselt väikelapse-teema. Kui organismis on põletik, siis adenoidid reageerivad üle ehk lähevad liiga suureks ning takistavad ninahingamist. Lapsel tekib nn adenoidne nägu - natukene punnis ja avatud silmad, kogu aeg avatud suu, mille kaudu ta hingab nii toas kui õues. Kui lapsel on ka magades suu kogu aeg lahti, siis ongi see vanematele märguanne - adenoidid on suured. Probleem võib tekkida juba 1aastastel lastel," nendib perearst ning hoiatab, et suurenenud adenoididega lapsed on haigustele vastuvõtlikumad. "Kui hingame läbi nina, siis õhk soojeneb enne allapoole jõudmist, aga haigete adenoidide korral ahmib laps külma õueõhu otse kurku. See on põhjus, miks niisugused lapsed on sagedamini haiged.
Kõige olulisem ehk kahjulikum suurenenud adenoidide korral on see, et kui laps hingab kogu aeg avatud suuga, siis hambad ei saa normaalset süljekaitset ning need lagunevad kiiresti isegi siis, kui neid korralikult pestakse."
Millal adenoidid eemaldada?
Lauri Laasi kinnitusel kasvab osa lapsi probleemist välja nõnda kenasti, et neil polegi vaja operatsioonile minna. Määravaks saab see, kui palju on adenoidid suurenenud ja kui palju need takistavad ninahingamist.
"Lõpliku otsuse, kas ja millal lõigata, teeb eriarst ehk LOR-arst. Lõikus on suhteliselt levinud ning sellele pole keeruline pääseda. Lõikus ise pole hull ega vanematel tarvitse karta," rahustab ka ise lapsepõlves adenoididest vabanenud perearst. "Kui suurenenud adenoididega last operatsioonile ei saadeta, siis tuleb eriti hoolega jälgida, et ta ei külmetuks. Näiteks pole soovitav lasta tal jaheda ilmaga õues joosta ja kiiresti palju külma õhku sisse ahmida, pigem tuleks rahulikult jalutada. Esimeste nohunähtudega lapse peaks kohe koju jätma.
Loe edasi ajakirjast...