Eesnäärme talitlust mõjutab ennekõike pärilik eelsoodumus, ent üht-teist annab mehel ka ise ära teha, et terve eesnäärmega võimalikult kaua elada. Nõu annab Medita kliiniku meestearst Kristo Ausmees.
Kõigepealt on paslik meelde tuletada, milleks mehele eesnääret üldse vaja on.
"Eesnäärmel kui sugunäärmel on kaks suurt ülesannet: esiteks reguleerib see urineerimist ja teiseks seemnepurset," selgitab meestearst Kristo Ausmees.
Seega mees ilma eesnäärmeta elada ei saa?
"Saab ikka. On kümneid ja sadu mehi maailmas, kellel on eesnääre eemaldatud, näiteks kasvaja tõttu. Aga igal asjal, mis loodus on meie kehas paika pannud, on väga oluline funktsioon. Kui eesnääre on eemaldatud, siis urineerimine on võimalik, aga seemnepurset enam ei toimu – kaob ära sperma ja ühes sellega mehe loomulik viljastamisvõimalus."
Juba 20. aastate esimesel poolel
Kogenud meestetohtri sõnul hakkab eesnääre probleeme tekitama erinevas vanuses. "See on seinast seina. Julgen öelda, et esmased probleemid võivad hakata tekkima juba 20-aastastel meestel, põhjuseks esimesed suguhaigused ja külmetamised. Võivad olla ka traumad munandite, peenise ja lahkliha piirkonnas. Enamasti on aga eesnäärmepõletikuga mehed siiski vanuses 35–55."
Üllatus on see, et juba 35-aastased mehed on eesnäärmega hädas.
"Jah, viimastel aastatel olen tähele pannud, et ükskõik mis vaevusega mees vastuvõtule tuleb, on see siis seksuaal- või urineerimishäire, tema 10–15 aasta tagust anamneesi uurides selgub, et ta on põdenud mõnd suguhaigust, ja kuigi see on välja ravitud, on mingi põletikufoon suguteedesse alles jäänud. Sellelt foonilt areneb krooniline põletik, mis hakkab mehe väikevaagnas vaevusi tekitama."
Loe edasi ajakirjast...