Noor või vana?

Riina Reiman-Männiste
17.01.2009

Mäletan, kuidas tuttav pereema nuttis lahinal oma 30. sünnipäeva hommikul, sest noorusega olevat nüüd jokk. Samas kuulutas 42aastane naisterahvas särasilmi, et ta pole iial varem tundnud end nii õnneliku ja rahulikuna kui nüüd. Muserdavaid kommentaare (a’la keskealine 33aastane või kliimaksijärjekorras 40sed kallerduvad vanaeided) kuulates peavad olema tugevad närvid, et tuju ja sära ei hakkaks tuhmuma. Millal saabub keskiga tegelikult ja kui kole see päriselt on?

“Kõigepealt olekski vaja paika panna termin “keskealine naine”,” alustab perearst ja Üleriigilise Perearsti Nõuandetelefoni 1220 arst-projektijuht Lauri Laas rahulikult. “Mina jagaksin naisterahvad selle järgi, kas nad on fertiilses eas või mitte. Seni, kuni naistel käivad regulaarselt päevad ja nad on võimelised rasestuma, on nad noored naised.” JESSS!!! hüüatan tahtmatult kõvasti ning mõtlen, kui vähe on mõnikord õnneks vaja.

Millal läheneb keskiga

Tohter Laas räägib, et siis, kui tekivad east tingitud menstruaaltsüklihäired, naine alles HAKKAB JÕUDMA keskikka. “Teatud eluaastal hakkab muutuma naiste hormonaalsüsteem. Organismis väheneb östrogeenide hulk oluliselt. Sellest on tingitud ka paljud tervisehädad. Tüüpilisemad on kardiovaskulaarsüsteemi häired, organismi kaitsebarjääri nõrgenemine ja meeleoluhäirete teke. Kõik need on normaalsed eakohased muutused,” selgitab arst. “See, kuidas keegi neid muutusi tajub ja talub, on individuaalne. Perioodi, mil tekivad tsüklihäired ja päevad hakkavad ära jääma, nimetatakse postmenopausi-eelseks perioodiks. Kui see periood tekitab naisel ebamääraseid vaevusi, mida on raske taluda, siis tasub esmajoones pöörduda günekoloogi poole (saatekirja pole vaja), et välja selgitada, kas on tarvis alustada hormoonasendusravi. Kindlajooneliste kaebuste korral võiks alustada hoopis perearsti külastamisest. Naised on vaprad ja taluvad tihtipeale kõik need muutused ära, aga kuna tänapäeva meditsiin suudab selliseid probleeme lahendada, siis pole mõtet nende sümptomite tõttu lasta oma elukvaliteedil langeda.”

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid