Noorte pereloojate suupoolis

Tekst Mai Maser, toitumisekspert
21.07.2013

Kui noor paar plaanib last saada, siis peale armastuse on tähtis nii tulevase ema kui ka isa tervislik toidulaud. Siis on suurem lootus, et ka uus ilmakodanik sünnib siia ilma terve ja tragina.

Praegusest teismelisest saab peagi ellu astuv noor inimene. Õpingud hakkavad lõppema ja tekivad lähisuhted. Kooselule eelneb tutvumise ja armumise aeg, kus sageli ei ole kõik otsused väga mõistlikud ja objektiivsed. Ebaõnnestumiste korral hakatakse otsima süüdlast. See puudutab ka enesehinnangut, vahel ülisuurt kriitikat oma välimuse suhtes, millele lisanduvad toitumisprobleemid - võib tekkida rahulolematus iseendaga, oma kehaga.

Neidudel, harva noormeestel, on halvim variant see, kui ilu nimel hakatakse ennast näljutama, piirama toidukoguseid ja vähendama söögikordi. Noor organism on väga kohanemisvõimeline ja need veidrused mööduvad tavaliselt lühikese aja jooksul. Kuid võivad tekkida ka tõsised söömishäired, nagu ortoreksia, anoreksia, buliimia või kontrollimatu ülesöömine ehk binge-eating disorder - nende ravi on psühhiaatriline ja aeganõudev.

Et seda kõike vältida, on ellu vaja teisi pingeid ja huvisid: sporti, tantsu ja liikumist, sõpru ja hobisid. Kogu elu ei tohiks keerelda toidu ja söömise ümber. Mida vähem toidust rääkida, seda parem. Tuleb lihtsalt süüa nii, nagu on seda lapsepõlvest peale õpetatud ja tehtud.

Söögiharjumuste kokkusobitamine

Kui tekib kindel partner, siis räägitakse ja mõeldakse lastest juba palju aega enne abiellumist või kindla kooselu alustamist. Lapse saamine võiks olla planeeritud, kuid nagu elu näitab: päris sageli nad lihtsalt tulevad.

Neidude ja noormeeste suhe söögi ja toitumisega võib erineda kõige laiemas mõttes. Noore paari toiduvalmistamine ja korrapärane söömine nõuavad esiteks kohta, kus süüa teha, ja teiseks päevakava kokkusobitamist nii neiule kui ka noormehele sobivate söögiaegadega. Just nüüd õpitakse koos toiduraha lugema, poes pakenditelt infot vaatama, süüa valmistama ja huvitavaid retsepte proovima.

Alati on odavam ise kodus toitu valmistada ning sellest kujuneb harjumus ja valikute tervislikkus.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid