Song on otsekui lõhkenud rehv meie kehas: väliskestast surub läbi sisekumm, mis rõhu suurenedes ava laiendab. Mida song endast täpsemalt kujutab ja kuidas näeb välja ravi, uurisime Põhja-Eesti regionaalhaigla üldkirurgilt-vanemarstilt Jaan Tepilt.
Song ei pruugi endast kohe märku anda. "Mõned inimesed tunnevad, et kehas on toimunud muutus: näiteks võivad nad öelda, et tundsid, kuidas enda sees midagi ära tõstsid. Osa songasid on kaasa sündinud, aga suur osa tekib aegamööda ja laieneb niimoodi, et inimene ise ei pruugi sellest aru saada," ütleb dr Tepp. "Aja möödudes hakkab avause läbinud organ seda kohta suuremaks venitama ja siis võivad tekkida tuntavamad sümptomid."
Silmaga nähtav muutus
"Naba-, kubeme- ja reiesonga korral näeb inimene füüsilist muutust kehas. Vastavas piirkonnas tekib väljavõlvuvus, mis võib olla natukene valus, aga ei pruugi alati valuaistingut anda. Näiteks kubemesonga korral võib inimene märgata, et äkitselt on tekkinud kubemepiirkonda muna. Kui lükata, siis läheb tagasi, aga välise surve puudumisel tuleb jälle välja," selgitab dr Tepp.
Songad tekkivad erinevatel põhjustel. "Anatoomilised iseärasused, kõhupiirkonna ebaühtlane survetaluvus ja tugev koormus on tegurid, mille koosmõjul võib songa esineda. Kõhuseina nõrgemad kohad on kõhu keskjoon, kubemepiirkond ja naba ümbrus. Harvem esineb songa reiekanalis," räägib kirurg. "Eraldi kategooria moodustavad armisongad. Haavainfektsiooni korral võib armisong tekkida üle 20 protsendil opereeritutest. Ka väga raske füüsilise töö tegijatel võib songa rohkem esineda."
Paranemine tähendab sekkumist
"Song on selline haigus, mis ise ära ei parane, aga kui see inimesele olulist vaeva ei põhjusta, siis ei pea kohe midagi ette võtma," ütleb dr Tepp. "Põhiline on see, et aja möödudes saab song minna ainult suuremaks. Suuremat füüsilist koormust saab küll vältida, aga aastakümnete jooksul on ikka vaja vahepeal asju tõsta ja muid toiminguid teha, mis annavad kehale lisakoormust."
Kõikide songade korral on pitsumise oht. "Songa pitsumine on erakorraline juhtum. Näiteks liigub sool songakotti, aga ei lähe enam tagasi. Selle tulemusel hakkab piirkond tursuma ja songakotti sattunud soole verevarustus muutub veelgi kehvemaks," lausub Jaan Tepp. "Kui toimub pitsumine ja seal on sool sees, siis võib nelja kuni viie tunni jooksul tekkida nekroos. See on eluohtlik ja vajab kohe operatsiooni."
Loe edasi ajakirjast...