Õietolm, tolmulestad ja allergia

Tekst Aive Antsov
13.05.2010

Eelmises Kodutohtris tõime välja põhjusi, miks lastel tekib allergia. Selles numbris jätkame teemaga. Lastearst-allergoloogide sõnul esinevad lastel ka allergianähud, mis tulenevad õietolmust, tolmulestadest jne.

Kuigi suures osas peitub väikelapse allergia põhjus lapse enda organismis ehk siis selle ülitundlikkuses, määravad allergiailminguid ka välised tegurid, mida pisikene inimene ei suuda taluda. Kevaditi ja suvel tekitab tuultolmlevate taimede õietolm allergiat just konkreetsele õietolmule.

TÜ Kliinikumi lastearst-allergoloog Maire Vasara sõnul ilmneb see probleem enamasti alles teismeeas, kuid on juhtunud, et ka noorematel lastel esineb õietolmuallergiat. Allergilise nohu ja silmapõletiku sümptomeid tekitavad kevadel lehtpuud, kesksuvel heintaimed ja hilissuvel korvõieliste sugukonda kuuluv puju.

Mitte ainult kevadel
Oluline on teadvustada, et allergiat ei esine tunduvalt rohkem kevadel, isegi taimede tolmlemisest tingitud nähte võib ilmneda aastaringselt. “Millal allergianähud võivad avalduda, on individuaalne ja sõltub sellest, mille vastu on allergia välja kujunenud,” leiab dr Vasar. Näiteks kui allergiline ollakse toatolmulestadele, siis tekib enam kaebusi sügisel ja talvel, mil eluviis on rohkem tubane.
Õietolmuallergia vallandub enamasti konkreetse taime õitsemise kõrgperioodil, kuid meie kliimas liigub õietolmu peaaegu aastaringselt, sest näiteks sooja vananaistesuve ajal alanud õitsemise võib puju lõpetada alles novembri algul. Samas leidub lepa õietolmu teinekord õhus juba veebruaris. Kui õietolmu parasjagu õhus ei ole, võivad allergilisi ristreaktsioone koos tolmudega anda teatud toiduained (õun, tomat, pähkel, porgand jpm). Toiduained võivad esile kutsuda allergilisi reaktsioone nii hingamisteedes, nahal kui seedetraktis.

Millised allergianähud on imikul esimesed, kuidas ema need ära tunneb?
Keskhaigla lastearst-allergoloog Erika Reismaa selgitab, et “imikueas avalduv toiduallergia väljendub allergilise lööbena nahal. Lapse nahk on kuiv, kare kas põskede piirkonnas, vahel laubal ja alalõua piirkonnas; samuti võib kare punetav lööve paikneda kehatüvel, jalgade ja küünarvarte painutuskülgedel. Kuna lööve sügeleb rohkem õhtuti ja öösiti, siis võib laps magada rahutult. Teinekord võivad koos toiduallergiaga esineda ka seedehäired – gaasid, vedel iste, need omakorda võivad põhjustada rahutust ja virilat olekut.”

Kas koolieelikutel esineb ka sarnaseid allergianähte või erinevad need millegi poolest?
Dr Vasar sõnul kahaneb toidu osatähtsus allergiatekitajana aastatega, kuid mõnel lapsel ei kao see jäädavalt. “Eelkoolieas hakkab kujunema allergia sisekeskkonna aeroallergeenidele, kodutolmulestadele ja loomakarvadele, millest tingitud haigusnähud on allergiline nohu ja astma. Teismelistel lisandub õietolmuallergia, mille korral esinevad allergiline nohu ja silmapõletik; nende hulgas on levinud ka kontaktallergia, näiteks kosmeetikavahenditele, metallidele (nikkel), mida noorematel lastel ei esine, kuna neil ei ole selliste ainetega kokkupuudet.”

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid