Igal aastal saab Eestis rohkem kui 160 naist emakakaelavähi diagnoosi. Need on tavalised naised, kes käivad tööl ja kasvatavad lapsi, ning nii mõnigi kord jäävad kiire elutempo juures nende enda tervisemured tagaplaanile. Aga emakakaelavähki on kergem ennetada kui ravida.
Kuigi emakakaelavähk ei ole Eesti naiste levinuim pahaloomuline kasvaja – kõige sagedamini esineb rinna- ja nahavähki –, põhjustab just see arstidele muret, sest sellesse haigestumine aina sageneb. Viimastel aastatel on haigestumuskordaja alla 50-aastaste naiste hulgas kasvanud ligikaudu 10% ja on haigusjuhtude arvult naiste seas lausa teisel kohal.
"On raske öelda, mis on üks ja ainus haigestumise põhjus. Ilmselt on siin põhjuseid palju: nii inimese papilloomiviiruse (HPV) levimuse kui ka haigestumise riskifaktorite suurenemine naiste hulgas," selgitab Tartu ülikooli kliinikumi naistekliiniku naistearst Terje Raud.
Igal aastal avastatakse Eestis 160–190 emakakaelavähi esmajuhtu ning umbes 70 naist sureb selle tagajärjel. Peamiselt haigestutakse emakakaelavähki 40–60-aastaselt. Vähieelne seisund võib kesta 10–25 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme. Õigel ajal avastatuna on see aga kergesti diagnoositav ja ravitav.
Diagnoositakse testiga
Emakakaela vähieelseid muutusi ja emakakaelavähki diagnoositakse PAP-testiga.
"PAP-test on üle maailma tunnustatud emakakaelavähi ja vähieelsete seisundite varase avastamise meetod. Selle testiga saab avastada neid rakumuutusi, mis võivad põhjustada vähi tekkimise," kinnitab dr Raud.
Kõikidelt naistelt, kes käivad regulaarselt naistearsti juures kontrollis, võetakse PAP-test iga kolme aasta tagant. Isegi siis, kui nad ei ole seksuaalselt aktiivsed, on test vajalik.
"PAP-testi on kõige parem võtta menstruatsioonitsükli keskel. Analüüsi andmiseks on soovitatav uuringule tulla menstruatsioonitsükli 10.–20. päeval. Testi ei saa võtta menstruatsiooni ajal ja suguelundite veritsuse korral."
Naistearsti sõnul on emakakaelaproovi võtmine üldjuhul valutu: "Enamik naisi peab seda protseduuri ainult kergelt ebamugavaks. Kuna pinges olek süvendab ebamugavustunnet, soovitame protseduuri ajal proovida lõõgastuda. Sügav sisse- ja väljahingamine võib aidata lõdvestuda ja pinget alandada."
Kui PAP-testis leitakse muutusi, siis edasisteks uuringuteks kasutatakse emakakaela kolposkoopilist uuringut ja vajaduse korral HPV-testi.
Loe edasi ajakirjast...