Õnnelikkuse lõksust vabaks
Vahendanud Kadi Lehtmets
21.10.2013

Ära looda liiga palju positiivse mõtlemise peale. Tuleb välja, et kõige õnnelikumad on need, kes lubavad endale mõnikord ka negatiivseid tundeid.

"Õnnelikkus on inimese jaoks loomulik seisund. Kui sa ei ole õnnelik, siis on sul midagi viga. Mõtle positiivselt ja jäta negatiivsed tunded kõrvale, siis paraneb su elukvaliteet."

Need meie ajale omased uskumused on viinud selleni, et vastuvoolu ujumist ja katsumusi on hakatud pidama häireseisundiks või lausa haiguseks. Üha rohkem inimesi langeb n-ö õnnelikkuse lõksu, taotledes lakkamatut positiivset meeleseisundit. Pidev õnnelikkus ja positiivsus jääb aga saavutamata ning inimene takerdub just seetõttu halba enesetundesse ja pettumusse.

Positiivne mõtlemine ei ole siiski kuldvõti kõikide probleemide lahendamiseks. Kõige õnnelikumad pidavat olema hoopis need inimesed, kes lubavad endale ka teisi, koguni negatiivseid tundeid.

Emotsionaalne mootor

Oled sa emotsionaalne inimene? Kui tugev tunne võimust võtab, siis ei jää kainele mõistusele ruumi. Või juhib sind just mõistus? Võib-olla sa usud, et tunded on tahtmise küsimus ja neid on võimalik soovi korral mõistusega valitseda.

Üllatus-üllatus, emotsionaalsusele kalduvad inimesed suudavad teha vägagi mõistuspäraseid otsuseid, kui nad ainult soovivad. Ja ennast ratsionaalseks pidavad inimesed langetavad sageli puhtalt tundelisi valikuid.

Kui maailmas ringi vaadata, siis pole keeruline leida näiteid selle kohta, et tunded juhivad tegutsemist rohkem kui mõistus, kirjutab psühholoog Jarkko Rantanen oma raamatus "Vaikuta tunteisiin!" (sm 'mõjuta tundeid').

Kuna tunded on nii tähtis asi, siis on põhjust neid mõistma õppida. Tunded on Jarkko Rantaneni väitel informatsioon ja energia. Nende eesmärk on panna sind midagi tegema. Kui tegu on tehtud, siis tunne kaob, tehes ruumi järgmisele tundele.

Tundeid ei saa soovi kohaselt muuta ega valida, ent neid saab summutada ja tugevdada.

Teeme õige ühe testi. Küsi iseendalt: kas mu elus on just praegu mingi akuutne probleem? Enamasti on vastus ei. Sa võid küll järel vedada vanu muresid ja tunda muret tuleviku pärast. Aga nimelt praegusel hetkel on kõik üsna hästi. Kuidas õppida sellest rõõmu tundma?

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid