Pahade päevade päästja

Elise Järvik
05.12.2017

 

Menstrueerivate naiste hulgas võidab aina enam poolehoidu korduskasutatav menstruaalanum, mis on hea valik nii keskkonna kui ka oma tervise seisukohast. Millega täpsemalt tegu on, kellele see sobib ja kuidas seda kasutada, uurisime ämmaemandalt-noortenõustajalt ning seksuaaltervise liidu juhatuse liikmelt Marijaana Siimsonilt.

 

 

Menstruaalanum on korduskasutatav kellukesekujuline anumake, mis asetatakse menstruatsiooni ajal tuppe, kus see menstruaalvere endasse kogub. Anum töötab vaakumi põhimõttel, liibudes tupe seina vastu, ning kui see on paigaldatud õigesti, ei ole lekkimist tarvis karta. Samuti hoiab see ära ebameeldiva lõhna tekke.

Kuna menstruaalanuma kasutamine eeldab suuremat kontakti enda kehaga, aitab see kaasa oma anatoomia tundmaõppimisele, mis omakorda suurendab enesekindlust nii menstruatsiooni ajal kui ka üleüldse. On välja toodud, et 90 protsenti naistest, kes on menstruaalanumat proovinud, jäävadki seda kasutama.

 

Menstruaalanum hoiab tervist

Enamik menstruaalanumaid on valmistatud allergiaohutust meditsiinilisest silikoonist või termoplastsest elastomeerist, mis ei sisalda kahjulikke lisaaineid ega ime endasse tupe mikrofloorat kaitsvaid kehavedelikke.

"Kuna menstruaalanumad on valmistatud meditsiinis kasutatavatest inertsetest materjalidest, ei leki neist ühtegi toksilist ainet, samuti ei pudene nende küljest puuvillakiude nagu tampoonidest, mis võivad häirida tupe mikrofloorat, tekitada põletikke ja muid kaebusi, millega peab günekoloogi poole pöörduma," räägib Marijaana Siimson, lisades, et ka bakterimürkide põhjustatud toksilise šoki sündroomi oht on menstruaalanumaga tunduvalt väiksem kui tampoonidega.

Menstruaalanum mahutab keskmiselt üle 20 milliliitri verd, ent on olemas ka suurema mahutavusega anumaid naiste jaoks, kelle menstruatsioonid on vererohkemad. Siinkohal on hea teada, et üheksal naisel kümnest eritub menstruatsiooni ajal verd alla 80 milliliitri ning keskmine verekaotus on kõigest 30–40 milliliitrit.

Kuna anum peab kinni vähemalt kaks korda rohkem verd kui tampoon või side, mõjutamata seejuures tupe mikrofloorat, võib seda ka kauem sees hoida: olenevalt erituva vere hulgast tuleb menstruaalanumat tühjendada ja loputada iga 4–12 tunni tagant. Seega piisab väiksema vereeritusega päevadel sellest, kui puhastada anumat kaks korda ööpäevas: hommikul ja õhtul.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid