Päikeseallergia eest pakku

Tuuli Mäemat
30.06.2015

Päike muutub järjest intensiivsemaks ning selle tõttu on päikeseallergiat inimestel üha sagedamini. Selgitusi jagavad Ida-Tallinna keskhaigla allergoloog-immunoloog Krista Ress ja perearst Signe Alliksoo.

Kuna päikeseallergia ei ole Eestis laialt levinud, siis inimesed ei tea, millised on selle sümptomid ja kuidas neid ravida. Lisaks on dr Krista Ressi sõnul päikeseallergia kui termin ka veidi eksitav: "Tegelikult võib kevadel ja varasuvel päikesele avatud kohtades tekkida nahale valguslöövet ja päikesest tingitud nõgeslöövet ehk päikeseurtikaariat."

 

Mis on valguslööve

"Valguslööve väljendub mitmel kujul, näiteks sügelevate sõlmekeste, villikeste ja punaste laikudena, ning seisund võib sarnaneda allergilise lööbega, aga tegelikult seda ei ole.

Valguslööve tekib UV-kiirguse toimel. Sageli lööve taandub suve jooksul, kui nahk kiirgusega rohkem harjub, ja enam seda ei teki," selgitab dr Ress.

Perearst Signe Alliksoo kirjeldab kolme valguslööbe vormi, mis võivad päikese käes välja lüüa.

  • Kõige sagedamini esineb polümorfset valguslöövet: päikesele paljastatud nahal tekivad punetavad laigud või villikesed, mis meenutavad tavalist nahaallergiat.
  •  Nn Mallorca akne tekib kreemide ja päikesekaitsevahendite ning päikese koosmõjul.
  •  Fototoksilise ja allergilise reaktsiooni põhjuseks on sageli mingi väline lisategur, näiteks ravimid: antibiootikumid (tetratsükliin, klindamütsiin), antibeebipillid, akneravimid, samuti lokaalsed põletikuvastased salvid ja mõned vererõhuravimid. "Alati on kasulik lugeda ravimi infolehte!" soovitab dr Alliksoo.

Fototoksilist ja allergilist reaktsiooni võivad perearsti sõnul tekitada ka parfüümid ja kreemid: "Need sisaldavad psoraleene, mis päikese mõjul võivad nahal esile kutsuda allergilise reaktsiooni. Muide, psoraleene sisaldavad ka taimede mahlad, näiteks putkede, saialille, kummeli ja raudrohu mahl. Seetõttu ei soovitata päevitada heinamaal ega niita muru riieteta."

 

Päikeseurtikaaria sügeleb

Nagu paljude teiste allergiate korral on ka päikeseallergia tunnuseks nahalööve.

Dr Alliksoo selgitab päikeseallergia avaldumist: "Päikeseallergia korral on tegemist sügeleva nahalööbega, mis koosneb väga väikestest või veidi suurematest sõlmekestest. Lööve ilmub katmata kehaosadele (dekolteepiirkond, labakäed, õlavarred ja nägu) mõnekümne minuti kuni paari tunni pikkuse päikese käes olemise tagajärjel. Vahel meenutab lööve ka ohatist. Iseloomulik on, et lööve tekib pärast esimesi päikesepaistelisi päevi või soojamaareisil. Sagedamini ilmub lööve 1–1,5 tunni või 24 tunni jooksul pärast päikese käes viibimist."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid