Päikeseprill on silma turvamees

Üllar Ende
05.06.2015

 

Päikeseprillid võivad olla moes või mitte, aga neid on silmade kaitseks ikka tarvis. Miks ja milliseid valida, sellest räägib Silmatera Optika optometrist Jaanika Kriisk.

 

Hiljuti oli ühes naisteajakirjas pealkiri "Trendikas kaitse silmadele" ja edasi: päikeseprillid on saanud oluliseks moeaksessuaariks. Kas päikeseprille kanda ainult moe pärast? Mida kostab selle peale optometrist?

"Eks päikeseprillid peavad ju ka moekad olema. Prillides on mitu ühes: nii moekad kui ka silmade kaitsjad. Silmakaitsjad on nad kogu aeg olnud, aga kui moe järgi käia, siis peaks neid neli korda aastas vahetama, sest mood vahetub sama kiiresti."

Optometrist Jaanika Kriisk toonitab, et peamine on see: päikeseprill peab kindlasti silma ultraviolettkiirguse eest kaitsma.

 

Ultraviolettkiirguse mõju

Mida see UV-kiirgus silmadele halba teeb?

"Me ei kaitse silmi lihtsalt päikese, vaid ultraviolettkiirguse eest, mis on ka vines, pilvealuse päikesega. Inimesed ei panegi tähele, kui kissitavad silmi, teadmata, et oleks vaja ette panna päikeseprillid.

UV-kiirgus jõuab ka silmapõhja. Meil on ees kaitseks pisaravedelik ja lääts, aga kui eriti arvutis istujatel on kuiv silm ja piisavalt pisaraid ei ole, jõuab ultraviolettkiirgus ka silmas sügavamale. Igal kolmandal naisel ja igal kümnendal mehel on kuiv silm. Sellepärast kannavad ka naised päikeseprille rohkem kui lihtsalt aksessuaari."

Optometrist lisab, et päikeseprill ei kaitse kõikide silmaprobleemide, ka kuiva silma eest, kuid see on üks võimalus, et natuke rohkem oma silmi kaitsta.

 

Tumedam või heledam

Elame põhjamaal, kus enamasti on pime või hämar. Mõni suvekuuke toob natuke heledamat valgust. Milleks siis meile päikeseprillid? Teine asi on lõunas.

"Päikeseprilli toonid on erinevad olenevalt sellest, kui intensiivne päike on. Päike ei ole meil nii ere kui lõunamaal, 25% klaasi tumedust on piisav," ütleb optometrist. "Päikeseprillide maksimaalne tumedus autoroolis tohiks olla 75% – kui see on tumedam, võtab nägemist maha. Kui ka kanname muidu tumedat päikeseprilli, on sellega ebamugav käia."

Jaanika Kriisk soovitab, et päikeseprillid, millega käime iga päev, võiksid olla ülevalt tumedamad ja alt heledamad, et saaksime kõike mugavalt teha. "Peale selle peaks päikeseprill olema alati tavalisest prillist suurem, et kaitseks nii otse kui ka külje pealt tuleva UV-kiirguse eest.

Tegelikult on päikeseprilliklaas toonitud filterklaas. Kas valime pruuni, halli või hoopis kollase tooniga klaasid. Võib-olla mõnele meeldib hoopis sinine."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid