Suhte alguses tundub kõik kaunis ja roosiline, ning kuigi me mõistame, et abielus võib ette tulla nii tõususid kui ka mõõnasid, ei mõtle me siis võimalikele raskustele. Kui elukaaslane haigestub, paneb see paarisuhte tugevuse proovile. Kuidas kalli inimese haigusega toime tulla?
Kui armastatud inimene haigestub tõsisesse haigusesse, võib see põhjustada stressi ja traumat mitte ainult haigele endale, vaid ka tema elukaaslasele ja perele. Nii kinnitab Suurbritannias tehtud uuring, et kolmandik peredest, kus üks liige on saanud vähi diagnoosi, ei pea survele vastu – näiteks hakkab abikaasa stressiga toimetulekuks jooma ja pere laguneb. (Allikas: MacMillan Cancer Support, 2006)
Naised on siin haavatavamas olukorras. Uuringud kinnitavad, et vähihaiged naised kannatavad rohkem depressiooni ja ülemäärase murelikkuse all.
Suhtlus on kõige alus
Ennustada, kuidas keegi partneri haiguse korral käitub, ei ole võimalik – seda näeb alles siis, kui elukaaslane haigestub. Ühe uuringu järgi on just naised sellises olukorras toetavamad, olgu nad siis ise haiged või haige perekonnaliikmed. (Allikas: Critical Reviews in Oncology/Hematology, 2009) Uurijad arvavad, et selle põhjuseks on naiste paremad suhtlus- ja kuulamisoskused. Samas võivad mehed olla paremad praktilist abi andes: nad võtavad end töölt vabaks, et naise eest hoolt kanda, või sõidutavad abikaasat raviseanssidele.
See, kuidas inimene armastatu haigusele reageerib, oleneb siiski pigem inimese iseloomust kui soost. Mõned ei suuda abikaasale pandud diagnoosiga leppida ja teesklevad, et haigust ei ole olemas, juhtides enda tähelepanu mujale, sukeldudes töösse või algatades kõrvalsuhteid. Teised aga on lõputult toetavad: nad uurivad haiguse kohta välja kõik, mis võimalik, ning käivad abikaasaga arstide juures kaasas.
Abikaasad, kes on teineteisega ausad – räägivad elust ja selles toimuvatest muutustest, võimalikust surmast, oma seksuaalelust, sellest, kuidas aru saada, kui kallim kannatab valude käes jne –, suudavad oma paarisuhtega paremini toime tulla kui need, kes omavahel ei suhtle.
Loe edasi ajakirjast...