Peavalu vastu rohtu ja trenni

Tekst Üllar Ende
13.10.2010

"Pea valutab väga sageli just stressist ja pingest, enamasti pingelanguse ajal," selgitab Põhja-Eesti Regionaalhaigla anestesioloog-valuarst Pille Sillaste ning annab nõu, kuidas oma eluviisi muutes pingepeavalu ära hoida ning tablettidega leevendada-kaotada.

Valuarst Pille Sillaste ütleb, et valu on tavaliselt sümptom, mitte haigus, kuid näiteks pingepeavalu ja migreeni peetakse omaette haigusteks, mille üks sümptomeid on peavalu:

"95 protsendil juhtudest ongi peavalu põhjusteks pingepeavalu ja migreen; 5 protsendil kaasub peavalu näiteks keskkõrva-, põskkoopa- ja kolmiknärvipõletiku või muude haigustega."

Alati ei saagi aru, kus see valu siis on - kas pea sees või peal?

"Valutundlik on nahk, mis katab pead, koljuluu ise ei valuta kunagi," selgitab dr Sillaste. "Ka ajukelme, mis katab aju pinda, on valutundlik. Aju sees on valutekitajateks peamiselt veresooned, mis kas ahenevad või laienevad liiga - sellega tekib pea sees pinge ja ühtlasi valu. Migreen ongi just ajusisene valu, mis on tingitud veresoonte ahenemisest."

Pingest ja pingelangusest
Valuarst ütleb, et pingepeavalu tekib sageli sellest, et üsna paljudel meist on istuv eluviis nii tööl kui ka kodus: liigume küllaltki vähe, rääkimata kehalisest treeningust, näiteks võimlemisest.

"Nii tekibki õlavöötme- ja seljalihaste pinge ning järgneb peavalu. Samas on meie elu tempokas: pingepeavalu võivad põhjustada psüühilised pinged kodus ja tööl, samuti pidev närveerimine ning muretsemine."

Päevad otsa pingsalt tööl istudes ja askeldades ei pruugigi pea valutada.

"On juhtumeid, et pea hakkab valutama just laupäeva hommikul. Kui viis päeva on tublilt tööd tehtud, tekib pingelangus ja ühes sellega ka peavalu. See võib kaasneda nii pinge endaga kui ka pärast seda," selgitab dr Sillaste. "On neid, kellel pea valutab just õhtuti - seegi on suurima tõenäosusega pingelanguse peavalu.

Kui oleme psüühilises stressis, lähevad pingesse ka lihased- organism on kogu aeg nagu valve- ehk ohuseisundis. Kui selline olukord möödub, võib tagajärjeks olla peavalu."

Kuidas vahet teha
Aga kuidas saame teada, kas peavalu on pingest või hoopis muust? Alati ei olegi see nii lihtne.

"Rahvusvahelise klassifikatsiooni järgi on 250 (!) erinevat peavalu, millel ei ole selgepiirilisi, väga konkreetseid kriteeriume. Peavalu on igaühel omamoodi. Küll aga on teatud kindlad sümptomid, mille järgi võime eristada näiteks pingepeavalu ja migreeni," ütleb valuarst. "Migreeni spetsiifilised tunnused on iiveldus, oksendamine. Tavaliselt, kuid mitte alati, on peavalu ühepoolne. Migreenihoo ajal ei kannata haige valgust, lõhnu ega müra.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid