Peleta pimeda aja väsimus

Tekst Siiri Lelumees
12.11.2011

Kui oktoobri alguses pakuvad sügisesed lehed ja karged päikeselised ilmad veel rõõmuhetki, siis novembris-detsembris tabab nii lapsi kui ka täiskasvanuid sügis- või talveväsimus.

Psühholoog Toivo Niibergi sõnul on sügisväsimuse tekke põhjuseks kolm väga tihedalt seotud faktorit: loomuliku valguse puudus, liikumisvaegus ja krooniline C-vitamiini puudus. Oma osa panustavad ka ülerahvastatud klassid ja lapsele sobimatu päevaplaan.

Küünlavalgus ja kaminatuli
Loomulikku valgust ehk elus tuld saame oma ellu tänapäeval siiski üsna kergesti tuua. Kõige kergem moodus selleks on küünla süütamine. Küünal ei pea olema pelgalt jõululaua ehe, vaid võib olla meie igapäevase elu üks tavaline osa. "Kõik teavad, et me ei peaks televiisorit vaatama või arvutiga töötama täielikus pimeduses. Miks ei võiks olla arvuti või teleka kõrval põlev küünal, mis aitab peletada ka silmaväsimust," annab Toivo Niiberg nõu.

Küünalde kasutamisel tuleks jälgida ohutust, eriti laste ja koduloomadega peredes, ning lastele peaks selgitama tulega ümberkäimise reegleid.

Toredaid hetki võib leida ka veidi ebatavalisest tegevusest: "Eestlased on suvel üks suur grilli- ja tšillirahvas. Miks mitte ka sügisel ja talvel välja grillima minna? Lõbus oleks ju seal lumememmede keskel šašlõkki närida," pakub psühholoog välja esialgu ehk pisut harjumatu idee kombineerida värske õhk, sügisene piknik, tore seltskond ja energiatandev tuli.

Reibast liikumist igasse päeva
"Liikumine on tähtis, kuid liikumisel ja liikumisel on vahe: üks on tammumine, teine aga reibas liikumine. Pool tundi päevas peaks inimene aktiivselt liikuma, eriti passib selliseks tegevuseks näiteks kepikõnd. Kepikõnd sobib nii vanaemale, lapsele, lapselapsele kui ka isale-emale," kinnitab Toivo Niiberg.

Kepikõndi, jooksmist või ükskõik millist teist õues toimuvat terviseliikumist peaks harrastama pargis või väljaspool linna: "Kesklinna saastatud õhk on küll kõike muud kui tervistav."

Ka paar korda nädalas toimuvad intensiivsed treeningud aitavad liikumisvaegust korvata. Iga inimene, laps loomulikult ka, peaks leidma liikumiseks lemmiktegevuse, olgu selleks aeroobika või ujumine. Ujumine on eriti kasulik, sest peale füüsilise vormi parandamise on veel ka rahustav toime.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid