Pisemale põdejale paranemisabi
Üllar Ende
05.11.2014

 

Kui viirused on lapse üles leidnud ja tõbi juba kallal, ei saa enamasti hakkama apteegi abita, et pisike või ka suurem tunneks end põdejana paremini ja tõbi taanduks natukegi kiiremini.

Nõu annab Suur-Pärnu apteegi juhataja Liivi Allikas.

Juba mitmenda sooja suve järel hakkas tööle nagu salajane viirusevabrik. "Ilmad polnud jõudnud veel külmaks minnagi, kui juba olid palavikud, nohud ja köhad platsis, eriti lastel, kes läksid kooli ja lasteaeda," tõdeb proviisor Liivi Allikas. "Kelle laps ei olnud veel haige, tuli apteegist turguteid küsima. Kui ta on närb sööma ja tihti põeb, siis arvan, et ravimtaimede segu, kus mõnes on natuke lisatud ka vitamiine, võiks võtta. Näiteks on olemas leedripuuga, päevakübaraga, kibuvitsaga ja muud siirupid."

 

Kui vaja, siis turgutust

Üsna palju lapsi on kahjuks juba viirustõbe põdenud. "Kui laps oli kohe kooli alguses või lasteaeda tulles haige ja nüüd terve, kuid on pikad pimedad õhtud ja vähe saab õhtul väljas olla, siis võiks organismi turgutada küll," leiab proviisor. "Kui laps on sage põdeja, võiks teha kuuri kompleksvitamiinidega, mida väiksematele on apteegis saada tilkade või siirupina."

Liivi Allikas toonitab, et alla aastase lapse puhul peaks kindlasti perearsti või pereõega nõu pidama, kas anda vitamiini juurde või mitte.

"Veidi suurematele, üle 2-aastastele, on apteegis kompleksvitamiine tabletina, mis sulavad suus, ka närimistabletid ja kummikommi moodi tabletid, samuti vitamiinid loodusliku siirupina. Eks iga vanem teab, mida laps eelistab – mõni ei taha kummikomme, teised neid, mis suus sulavad," räägib proviisor. "Selline vitamiinikuur võiks kesta miinimum 10 päeva, kõige rohkem pool kuud. Kui vitamiinid on 30 kaupa pakendis, siis oleks hea sealt anda 15 ära ja 15 jätta hilisemaks, kuu või paari pärast võtmiseks. Kui aga peres on kaks last, siis ühest pakist saavad mõlemad oma jao.

Kahjuks on nii, et kes on varasügisel juba viirushaigust põdenud, sellel võib see tulla peagi uuesti – lapsed korjavad kergesti uusi viirusi külge. Sageli haigestuvad kohe uuesti, sest eelmise põdemisega on organismi kaitsevõime muutunud nõrgemaks."

Loe edasi...

Sarnased artiklid