Putukaallergia teeb elu kibedaks

Kaili Laansalu
05.06.2015

 

Putukaallergiat põhjustavad putukamürgis leiduvad ained, millele inimese immuunsüsteem reageerib. "See, milliseks kujuneb reaktsioon, sõltub inimesest ning samuti ka mürgi kogusest," selgitab Tartu Ülikooli Kliinikumi nahahaiguste kliiniku vanemarst-õppejõud ja dotsent Maire Karelson.

 

Allergiline reaktsioon võib olla erineva tugevusega. "Kõige tugevamaid reaktsioone põhjustavad kiletiivaliste putukate mürgid. Nendeks on mesilased, herilased ja vaablased. Samas leidub inimesi, kes ei ole neilegi tundlikud ja nõelamine ei kutsu esile põletikulist naha- ja tõsiseid üldreaktsioone. See, kuidas inimene reageerib, on täiesti ettearvamatu. Vahest on nii, et inimene ei ole enesele teadaolevalt ega lapsena kunagi allergiline olnud, kuid täiskasvanuna mesilaselt nõelata saades võib reaktsioon olla ootamatult tugev," selgitab dr Karelson.

Kindlasti on ohtlikumad nõelamised näo- ja peapiirkonnas. Joogi sisse ja sealt suhu sattunud mesilane-herilane ei pea tingimata nõelamisega kaasa tooma tõsiseid tagajärgi, kuid ettevaatlik tasub olla. Nõelamise järgselt on alati oluline tähelepanelikult jälgida oma enesetunnet ning vastavalt sellele käituda.

 

Erinevad reaktsioonid

Kiletiivaliste putukate mürgile on ülitundlikud umbes 0,4% inimestest, seejuures täiskasvanutel esineb allergilist reaktsiooni sagedamini kui lastel.

Eristatakse erineva raskusastmega ägedaid reaktsioone. "Normaalseks reaktsiooniks peetakse seda, kui nõelamiskohal tekib punetus, kipitus ja kerge turse, mis kestab mõned tunnid ja taandub iseenesest" selgitab dr Karelson.

Nõelamine võib vallandada ägeda reaktsiooni, millega kaasneb kuplade teke väljaspool torkekohta ja tugev nahasügelus. Selline seisund pole eluohtlik, kuid vajab sümptomite leevendamiseks antihistamiinikumi võtmist. Kublad taanduvad reeglina ühe ööpäeva jooksul.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid