Rahu, ainult rahu!

Siiri Lelumees
30.06.2016

 

"Rahu, ainult rahu!" oli üks Katuse-Karlssoni lemmikütlemisi. Ega Karlssonil tõesti enesekontrolliga probleeme polnud – ta läks elust läbi nagu kuum nuga läbi või. Miks on aga meil mõnikord nii raske rahu säilitada?

 

 

Isegi 15-kuused lapsed suudavad vanemate käitumist jälgides enda käitumist reguleerida nii, et nad ei vihastaks oma vanemaid välja, kinnitab hiljutine Washingtoni ülikooli teadusuuring. Kui juba alla pooleteiseaastane suudab oma viha ohjes hoida, siis peaksid täiskasvanud seda ammugi oskama. Pakume mõningaid viise, kuidas raskel hetkel meelerahu säilitada.

 

Kasuta jõulauseid

Jõulaused ehk afirmatsioonid aitavad meie alateadvusel näha asju soovitud moel. Tegelikult on jõulaused kõik sõnad ja mõtted, mida sa ütled või mõtled, kuid paljud neist on negatiivsed ega too endaga kaasa midagi head. Et jõulause saaks sinu elu positiivselt mõjutada, peab see olema jaatav ja optimistlik – kõik sõnad peavad olema teadlikult valitud, et saaksid rahuneda ja stressist vabaneda. Kasuta lauseid "Mu meel ja keha on rahulikud" või "Kõik on hästi".

Iga kord, kui stress sind endast välja viib või paanika pead tõstab, maksab hetkeks peatuda, sügavalt sisse-välja hingata ja oma jõulauset korrata. Kui võimalik, tee seda valjusti.

Piirangute asemel proovi mõelda rohkem võimalustele, mis elu või töö loob.

 

Tee hingamis- ja lõdvestusharjutusi

Lõdvestusharjutused on seotud hingamisega – selle tasakaalustamine aitab vähendada hirmu-, viha- ja paanikatunnet. Pealiskaudne hingamine võib tekitada ärevust, masendust, peavalu ja väsimust.

Kui õpid oma hingamist kontrollima ja harjutad end aeglaselt ning sügavamalt hingama, lõõgastub ka sinu keha ning mõttetegevus rahuneb. Seda saab teha eelkõige sügavama, nn kõhuhingamisega, keskendudes just sügavale sissehingamisele.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid