Randmekanalile loomulikku avarust
Tekst Üllar Ende
13.05.2010

Kui kolm ja pool sõrme rahuolekus ära surevad ja neis on tuimus- või torkimistunne, annab see märku randmekanali sündroomist. “Kõige lihtsam ja odavam viis randmekanali sündroomi raviks on käte koormuse vähendamine,” ütleb Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse neuroloog-taastusarst Vaike Kabel.

Randme- ehk karpaalkanal asub randmes, käsivarre ja labakäe vahel. Sellest lähevad läbi närvid, mis tulevad ülevalt käsivarrest ja suunduvad labakätte.
“Üks neist on keskpidine närv (nervus medianus). Randmekanali sündroom ongi seotud just keskpidise närviga: surve sellele või kahjustus ei lase närvil täita oma normaalset ülesannet – liigutuste ja tundlikkuse edastamist sõrmedesse,” selgitab dr Vaike Kabel. Ent mitte kõikidesse näppudesse, vaid alates pöidlast kolmesse ja poolesse.
“Randmekanali sündroom tähendabki seda, et mingil põhjusel tekkinud surve keskpidisele närvile põhjustab selles verevarustuse häire, mistõttu tekivad käes tundlikkusehäired ja valu ning edaspidi ka liigutushäired.”

Algul suremis- ja tuimustunne
Dr Kabel ütleb, et randmekanali sündroomi vaevused tekivadki pöidlast alates esimese kolme ja poole neljanda sõrme ulatuses, need sõltuvad just keskpidise närvi talitlusest. Pooles neljandas sõrmes ja väikeses sõrmes vaevusi ei ole.
“Haiged ütlevad, et algul surevad need sõrmed ära; nendes on sipelgate tunne ja nagu torked. Valdavalt avaldub suremis- ja tuimustunne öösel. Tekib ka valu, mis sunnib üles ärkama, kätt või käsi raputama – siis vaevused vähenevad ja saab edasi magada. Valu võib olla mitte ainult sõrmedes, vaid kiirguda ka ülespoole käsivarde, isegi õlga ja kaelaossa.
Vaevused võivad tekkida ka päeval, kuid kõigepealt annab see sündroom märku siiski öösel, rahuolekus. Kui päeval käsi liigutada, siis enamasti vaevusi ei ole.”

Kui kõik sõrmed on tuimad
Nii mõnelgi, eriti vanematel inimestel, on tihti kõik sõrmed tuimad.
“See ei tähenda sugugi randmekanali sündroomi,” ütleb dr Kabel. “Samasuguseid tundlikkusehäireid kätes võib esineda näiteks kaela radikulopaatia (radikuliit) korral. Seda võib tekitada hulginärvikahjustus ehk polüneuropaatia, näiteks suhkruhaigetel, kellel on sõrmed ja varbad tuimad.
Sõrmede tuimust võib põhjustada ka sclerosis multiplex.”

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid