Raske kaal kergemaks
Tekst Kadi Lehtmets
21.11.2013

Laps kosub samal põhjusel nagu täiskasvanugi - ta saab rohkem energiat, kui ära kulutab. Kuidas kaalutõusule piir panna? Selleks vajab laps täiskasvanu eeskuju ja abi. Süüdlasi ei maksa otsida. Räägime Tallinna lastehaigla endokrinoloogiateenistuse juhataja Ülle Einbergiga.

Pole mingi saladus, et järjest enam on lapsed ja noorukid hädas ülekaaluga - nii mujal maailmas kui ka Eestis. "Epidemioloogilised uuringud maailma eri piirkondadest on näidanud, et 1970. aastatest algas üldine laste kaalu tõus," tunnistab dr Einberg. "Eesti hilines selles suhtes mõnevõrra, sest nõukogude ajal meil ikkagi nõnda palju ülekaalulisi lapsi ei olnud." Umbkaudu sajandivahetusel hakkasid aga meedikud märkama, et üha enam pöördutakse vastuvõtule ülekaaluliste lastega ka Eestis, mis viis selleni, et 2004. aastal avati lastehaigla endokrinoloogiateenistus. Ning selle juures päevaosakond.

"Elu näitab, et ühekordsel vastuvõtul käimine ei ole tõhus. Laste ja nende vanematega on vaja rohkem tööd teha, rääkida põhjalikumalt, neid koolitada," räägib dr Einberg. "Viimased kümme aastat oleme Euroopa riikidega ikkagi täiesti võrreldavad - aastas tuleb juurde keskmiselt 1% ülekaalulisi lapsi. Väga võimalik, et see protsess ühel hetkel siiski pidurdub," avaldab arst lootust, "sest samal ajal on toimunud suured muutused. Täpselt selle viimase kümne aastaga on kasvanud inimeste teadlikkus, osatakse nii toitumise kui ka muu elustiili suhtes paremaid valikuid teha ja iseenda eest hoolitseda."

Lapse ülekaal on vanemate mure

"Kõik saab alguse perekonnast," kinnitab dr Einberg. "Kui ema häirib, et laps on paksuke, siis pole midagi teha, tuleb kõigepealt perekonna käitumis- ja toitumistavad üle vaadata. Toitumisharjumustele - kuidas, kui palju ja mida süüakse - pannakse alus kodus."

Arst lisab, et kriitiline on vanus 10+, kui väljutakse vanemate hoole alt: "Siis välditakse ka kõige paremaid soovitusi, mis kodust kaasa antud on, ja sõbrad on kõige tähtsamad maailmas. Võib-olla ei kuulata enam vanemaid ega arvestata peretraditsioone."

Dr Einberg märgib, et kõige sagedasem vanus, millal kehakaal liialt kasvama hakkab, on 6.?8. eluaasta. "Kui vaadata kaalu kasvamise kõveraid, on näha, et valdavalt tekib ülekaal eelkoolieas. Väga paljud seostavad seda kooliminekuga, kuigi siin ei tarvitse seost olla. Organismis algavad sellised füsioloogilised protsessid ja hormonaalne küpsemine, et tekib kasvuspurt, mis annab ehk tõuke söögiisu suurenemiseks. Puberteedieas võib probleem ainult süveneda, kui seda kontrolli alla ei võeta."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid