Rihmamehest traksimeheks

Üllar Ende
03.06.2016

 

Kui mehel on kõht kummis ees, arvatakse kohe: küllap libistab liialt õlut. Kas õllekõht on tõepoolest olemas? Miks vats võib punni minna nendelgi, kes kangemast kraamist kauge kaarega mööda käivad? Selgitab Medita kliiniku meestearst Kristo Ausmees.

 

 

Mehi võib laias laastus jagada sellegi järgi, kas pükse saab kanda rihmaga või püsivad need püsti ainult traksidega. Muidugi on sälueas enamik rihmamehed, ent ka juba siis võib juhtuda, et ühtäkki ei ulatu pandlanõel enam viimasegi auguni. Kes ja mis on süüdi?

Kuigi naised on oma talje pärast rohkem mures, ei leidu küllap ka meest, kes tahaks, et kõht käib pikalt ees ja tema tatsub pool meetrit taga.

 

Süüdi suguselts ja diivan

On meeles üks suguseltsi kokkutulek, kus naistel ja meestel lasti vanuse järgi eraldi ritta võtta. Lõpust, nooremate meeste poolt vaadates, läks rivi kiilukujuliselt aina laiemaks – mida vanemad, seda kõhukamad. Juba kulu- ja hallipäistest alates tõmbus rivi aga jälle ahtamaks. Selle põhjal hakka või uskuma, et paljud meie hädad ja haigused ongi suguvõsa viga.

"Nii kehalisi kui ka vaimseid võimeid saab elu jooksul arendada, kuid esmased on ikkagi perekondliku eelsoodumusega. Miks mõned mehed ongi loodud kõhnaks? Miks mõne lihasemass on väiksem või, vastupidi, suurem? Miks üks on lühem, teine pikem? See kõik on seotud geneetiliste teguritega," kinnitab dr Kristo Ausmees. "Üldjoontes on nii, et vähemalt puberteedieani mõjutab enamiku poiste kehaproportsioone eelkõige perekondlik soodumus. Mõnikord ka edaspidi: kui võtame mehed, kelle elustiil on enam-vähem ühesugune, siis miks mõned neist lähevad aina paksemaks ja kõht tuleb ette, teiste keha aga jääb eluviisist hoolimata suhteliselt heasse toonusesse?"

Ent pelgalt pärilikkuse varju ei maksa pugeda. Midagi oleneb ikka mehest endast ka, ja sageli üsna palju.

"Kui mõnel on kõht suurem kui tema isal, vanaisal või vennal, siis selles mängivad kindlasti rolli teada-tuntud ebatervisliku elustiili faktorid: liigne söömine ja alkoholi tarvitamine, vähene liikumine. Üks on kindel: kõhud kasvavad ette ikka rohkem nendel meestel, kellele meeldib palju süüa, vähe liikuda ja pigem diivanil lösutada."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid