Suvi lausa kutsub matkama ja reisima. Selleks et väljasõitudelt jääks meelde üksnes hea, tasub reisikotti pakkides läbi mõelda ka see, mis saab siis, kui reisil olles haigeks jäädakse või juhtub mõni õnnetus; samuti mõelda sellele, mida saaks juba enne reisi ära teha, et kõik sujuks.
Minu kui perearsti käest on tihti küsitud, milliseid ravimeid oleks vaja reisile kaasa pakkida, et olla igaks juhuks varustatud. Ühest vastust siin loomulikult ei ole - kõik sõltub sellest, kuhu, kui pikaks ajaks ja kellega reisitakse. Kuldne reegel on see: kaasas peaks olema väike valik koduapteegist, et olla valmis ebameeldivateks tervisemuredeks reisi ajal.
Reisikohver võiks sisaldada kraadiklaasi, pintsette, palaviku- ja valuvastaseid ravimeid, allergiavastaseid ravimeid, vahendeid haavapuhastuseks, plaastreid ja sidet ning juhul kui krooniliste haiguste raviks tarvitatakse igapäevaselt ravimeid, siis loomulikult ei tohi ka neid maha unustada.
Kuigi apteegid on igal pool olemas ja Eestis puhates saab digiretsepte välja osta üle kogu maa, juhtub sageli nii, et abi ei kannata oodata: öösel valutama hakanud kõrv, kohvrite tassimisest paigast läinud selg, ootamatu herilasetorge, valus kukkumine, välisreisil tekkinud äge kõhulahtisus tahavad kiiret abi. Neid näiteid võiks tuua lõputult. On hea, kui ollakse esmaseks abiks valmis.
Kui juhtub, et äge haigus hiilib ligi vahetult enne pikalt planeeritud reisi, oleks hea pöörduda oma perearstikeskusesse, kus hinnatakse tervislikku seisundit ja antakse asjakohast nõu. On olukordi, kus saab osutada kiiret abi, kuid võib juhtuda ka nii, et tervise seisukohalt oleks targem reis edasi lükata.
Kindlasti peaksid enne planeeritud pikemat puhkust arsti vastuvõtul käima kroonilisi haigusi põdevad inimesed - kõrgvererõhuhaiged, suhkruhaiged, kilpnäärmehaigust põdevad inimesed, astmaatikud jt, et kontrollida tervisenäitajaid ja uuendada pidevalt tarvitatavate ravimite retsepte.
Suvel maal värskes õhus olemine on puhas rõõm, ometi on mõned tegurid, mis võivad rõõmu rikkuda.
Loe edasi ajakirjast...