Südame kaitsjad ja rikkujad
Üllar Ende
09.01.2019

 

 

Kui EKG on korras, siis on ka süda korras. Naised on menopausini infarkti eest kindlalt kaitstud. Vanas eas pole enam mõtet ülemäärast kolesteroolisisaldust vähendada. Neid ja muid leviarvamusi lahkab südamearst professor Margus Viigimaa.

 

 

Sündides kaasa antud terve ja tugev süda on suur kingitus. Ja kui ka veresugulasi pole kimbutanud tõsised südametõved nooremas eas, on lootust, et meie elumootor töötab tublilt ja kaua. Ent ebatervislik eluviis räsib ka kõige sitkemat südant.

 

1. müüt

Valupisted vasakul pool

 

Valupisted vasakul pool rindkeres annavad kindlalt märku, et südamega on midagi lahti

 

MÜÜT. Valupistetel vasakul pool võib olla palju põhjuseid ja need ei viita kindlalt südamele. Teravaid pisteid inimesed muidugi kardavad ja hakkavad südame pärast muretsema, kuid tavaliselt põhjustavad neid roietevahelised närvid.

Valu võib küll anda märku, et südamega on midagi lahti, kuid see ei ole niivõrd vasakul pool, vaid pigem rindkere keskel: on ängistav survetunne, nagu oleks rindkerele pandud suur raskus. Selline valu kiirgub sageli kätte, kaela, kõhtu, selga... Niisugune suurem, üldine rõhuv valu on tüüpiline stenokardiale, mis tähendab pärgarterite ahenemist ja seetõttu verevarustuse halvenemist südames.

Tuleb ette ka ebatüüpilist stenokardiat. Näiteks on inimesi, kes tunnevad valu hoopis paremal pool rindkeres, ja see on seotud südamega. Valu on ainult üks alarmeeriv sümptom ja erineva iseloomuga. Naistel on südamest tingitud valud tavaliselt ebatüüpilisemad. Sama lugu on diabeetikutega: näiteks nendel suhkruhaigetel, kellel on närvikiud saanud kõvasti kannatada, võib ka tugev infarkt kulgeda täiesti ilma valuta.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid